Tech hvg.hu 2016. november. 04. 19:01

Törökországban blokkolták a Facebookot és a WhatsAppot

Kurdpárti politikusokat tartóztattak le, majd több közösségi oldalt és chatprogramokat blokkoltak.

Blokkolták Törökországban a Facebook, a YouTube, a Twitter és más internetes oldalak működését, valamint a WhatsApp és a Skype üzenetküldő programok is akadoztak azután, hogy pénteken hajnalban őrizetbe vették a kurdbarát Népek Demokratikus Pártja (HDP) két társelnökét, Selahattin Demirtast és Figen Yüksekdag-t. A két politikust reggel bíróság elé is állították és előzetes letartóztatásba kerültek. 

Rajtuk kívül még 10 HDP-képviselőt vettek őrizetbe pénteken terrorizmusellenes nyomozás keretében több helyszínen. Eddig 7 embert helyeztek előzetes letartóztatásba, köztük a párt frakcióvezetőjét is. A vád szerint a két társelnök egyebek mellett egy fegyveres terrorszervezet tagjaként folytatott propagandatevékenységet. A török vezetés azt állítja, hogy a HDP a szeparatista Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) politikai szárnya. Bekir Bozdag török igazságügyi miniszter nyilatkozata szerint összesen 15 kurdbarát politikus adtak ki elfogatóparancsot.

A brit Telegraph oldal azt írja, a kurdpárti politikusok letartóztatása után pénteken több oldal működése is akadozni kezdett, és bár a miniszterelnök Binali Yildirm nem erősítette meg közvetlenül az internet blokkolását, azt mondta, időről időre alkalmazhatnak ilyen intézkedéseket, amelyek időlegesek, és ha elmúlik a veszély, akkor minden visszaáll a rendes kerékvágásba.

Az osztrák külügyminiszter a fejleményeket úgy kommentálta, hogy Törökország nem való az EU-ba.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.