Tech hvg.hu 2016. november. 03. 18:01

99,9 százalék, hogy ezzel a megoldással többé nem keveredik el a reptéren a poggyász

Az RFID-s azonosításnak köszönhetően az utas is tudhatná, hol jár épp a csomagja, a futószalag pedig automatikusan leállna, ha egy csomag rossz gép felé tart.

Nincs annál bosszantóbb dolog, mint amikor a reptéren leszállás után kiderül, elkeverték a csomagjainkat. Hogy ez mennyire így van, azt egy tanulmány is bebizonyította nemrég: a Skrytax kutatása szerint az utasok még a járatkéséseknél és a kényelmetlen, zsúfolt gépeknél is nehezebben viselik, ha a csomagjuk egy másik reptéren landol. Egy okos megoldással azonban örökre megszűnhet ez a probléma – írja az Economist.

Az amerikai IT-cég, a Sita, valamint a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség közös tanulmánya szerint a rádiófrekvenciás azonosítás (RFID) széles körű alkalmazásával a táskák 99 százalékát nyomon lehet majd követni a repülőtéren. Más technológiáknak köszönhetően 2007 óta már így is a felére csökkent a tévesztések száma, az RFID-vel azonban a következő hat évben tovább lehetne csökkenteni az elkeveredő csomagok számát.

Ilyen eszközzel követnék nyomon, kinek merre jár a csomagja.
Economist

A Los Angeles Times szerint a légitársaságok jelenleg nyomtatott vonalkódok segítségével azonosítják a poggyászokat, hogy a reptéri személyzet az alapján irányítsa a megfelelő gép felé. Ebben azonban benne van az emberi tévesztés lehetősége is, amit a RFID képes lehet kiküszöbölni. Az azonosítót a táskára téve és annak mozgását monitorozva akár a futószalag beépített olvasóinak köszönhetően is kiderülhet, hogy rossz felé indult el a csomag, és még azelőtt visszafordítható, hogy rossz helyen kötne ki. Az amerikai Delta Air Lines szóvivője szerint a jelenlegi módszer 90 százalékos pontosságra képes, a rádiófrekvenciás azonosítással azonban a tévedések 99,9 százaléka kiküszöbölhető lehet.

A technológia alkalmazásával a légitársaságok is jól járhatnak: az RFID alkalmazása csupán 10 centbe kerül utasonként, azonban 20 centet lehet spórolni (szintén utasonként) a tévedések minimalizálásával. A Delta Air Lines nemrég 50 millió dollárt (kb. 13,5 milliárd forint) költött arra, hogy 84 amerikai repteret szereljen fel a technológiával. Emellett egy alkalmazást is indítottak, amellyel az utasok nyomon követhetik csomagjaik mozgását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.