Az újfajta biztonsági és megfigyelő kamerák nemcsak látni fognak, de bizonyos helyzeteket felismerni és értelmezni is tudnak.
Idén tavasztól működik élesben az autósok által csak közúti Halálcsillagként emlegetett traffipax-rendszer, a VÉDA, ami a legutóbbi jelentés szerint termeli is rendesen a bevételt az államnak. Nem csoda, hiszen a sebességellenőrzés mellett azt is figyeli, be van-e csatolva a biztonsági öv, átlépi-e az autó a záróvonalat, vagy áthajt-e a sofőr a piroson. Mindez azonban eltörpül ahhoz képest, amire a Movidius nevű cég legújabb fejlesztése képes.
Olyan kamerákról van szó, melyek a sofőr és kocsi több részletét is megfigyeli, így a rendszer bizonyos ismertetőjegyek alapján akkor is képes felismerni egy lopott autót, ha azon kicserélték a rendszámot, vagy az más dolog miatt olvashatatlan éppen. Ahogy az alábbi ábra alsó részén is látszik, egy konkrét szélvédőrepedés vagy egy karosszérián látható horpadás is elárulhat egy járművet.
A dologban azonban ennél jóval több lehetőség rejlik. A kamerarendszer képes felismerni azt a helyzetet, amikor egy csomaggal mozgó személy leteszi egy helyen a csomagját, majd elmegy onnan – ilyenkor egy reptéren például azonnal képes jelezni a biztonságiaknak. De ennél jóval egyszerűbb esetekben is komoly segítséget jelenthet: egy arcfelismerő rendszerrel társítva segíthet megtalálni a városban az otthonról “elkóborolt” időseket és gyerekeket, vagy azonosíthatja egy bűncselekmény elkövetőit. A The Verge által idézett fejlesztők szerint a rendszer beállítható úgy is, hogy csak azt figyelje meg, amit feltétlenül szükséges. Az alábbi videón például jól látszik, hogy egy átlagos kamera amellett, hogy képes felismerni, ha egy autós tilos helyen hajt át, egy rakás más mozgást is rögzít, ami az esemény szempontjából lényegtelen (például a bokor mozgását).
A Movidius szerint azzal, hogy csak a lényeges dolgokra figyel a rendszer, rengeteg erőforrást és munkát spórol meg. A felvételeket ugyanis ezzel már nem egy az egyben kell elküldeni, csupán azokat a részeket, amik relevánsak a történés szempontjából.
A biztonsági kamerák témája mostanában kifejezetten sokat forog. Magyarországon a Belügyminisztérium éppen egy, "a kor követelményeinek megfelelő kamerarendszer létrehozását" tervezi, és ehhez már meg is kezdték az országban lévő kamerák összeírását.
Eközben fejlődnek az arcfelismerő rendszerek is: a Facebook technológiája például már ugyanolyan pontossággal ismer fel valakit, mint egy ember. Időnként még akkor is, ha nem is látszik teljesen az arca.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.