Az idei első negyedév nem sikerült túl jól a korábban rendre rekordokat döntögető Apple-nek, és a magyar idő szerint kedd éjszaka bejelentett friss eredmények sem húzzák fel a trendet.
A minden apró negatív jelre Apple-csődöt kiáltóknak továbbra sincs igazuk, de az tény, hogy lassan, de biztosan csökkenőben van az Apple ereje. Az év első három hónapja az elmúlt 13 év legrosszabb negyedéve volt, az április-júniusi időszakra pedig 42,4 milliárd dolláros bevételt jelentett a cég. Ami rengeteg, de az egy évvel korábbi 49,6 milliárdhoz képest nagyon komoly visszaesés. Szintén csökkent a profit: 10,68 milliárd dollárról 7,68 milliárdra.
A korábban iPhone-okkal a fél technológiai világot megreformáló vállalatnál éppen ez a hajtóerő látszik kifulladni: míg a tavalyi második negyedév alatt 47,5 millió iPhone-t értékesítettek, ez a mutató most “csak” 40,4 millión áll. (Ez negyedéves szinten is komoly esést jelent – 51,2 millió után –, de az első és a második negyedév viszonylata általában így alakul.) Úgy tűnik tehát, hogy a csúcskategóriához és az Apple körül kialakult képhez képest kifejezetten olcsó iPhone SE sem tudta visszakapcsolni a rakétákat.
Új sikertermék pedig továbbra sincs: a tavaly ilyenkori 10,93 milliós iPad-eladásból mostanra 9,95 milliós lett, a 4,8 milliónyi eladott Mac számítógépből pedig 4,25 millió.
Az Apple Watch okosóra eladási számait továbbra sem közli a cég, de az “egyéb termékek” sorban feltüntetett bevétel is csökkent, a tavalyi második negyedév 2,6 milliárd dollárja után 2,2 milliárdra – ami azt jelzi, hogy az Apple TV, Apple Watch és a Beats márkás termékek együttese iránt sem nőtt a kereslet.
Jól teljesítettek viszont a szolgáltatások – 5 milliárdról közel 6 milliárdra nőtt a bevétel –, viszont mivel ezek értelemszerűen az Apple-hardverekhez köthetők, így azok problémája egy idő után a szolgáltatási oldalon is megállíthatja a növekedést.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.