Munkára is használhatja az okostelefonját? Akkor lehet, hogy a cége még nem tud mindent
Egy friss felmérés szerint minden ötödik olyan vállalatnál történt már biztonsági incidens, ahol lehetővé tették az alkalmazottak számára a személyes tulajdonban lévő okostelefonok használatát a vállalati környezetben.
A BYOD betűszó mögött álló angol kifejezés (bring your own device) kissé szabadon talán úgy fordítható: használd (hozd) a saját eszközödet, és azt jelenti, hogy mobil munkavégzésre is kínálkozik lehetőség, azaz például okostelefonunkkal, tabletünket a munkahelyünkön (vagy akár otthon is) használjuk a munkánkban. Ez így kényelmes lehet, azonban kevesen gondolnak arra, hogy a BYOD az IT-s kockázatok növelése mellett a rendszergazdáknak is jelentős terhelést jelent.
Több mint 800 nemzetközi IT biztonsági szakember vett részt a Crowd Research Partners mobilbiztonsági felmérésében, amelyet a Bitglass, a Blancco Technology Group, a Check Point Technologies, a Skycure, a SnoopWall és a Tenable Network Security segítségével végzett. Az eredmények elemzése több konfliktusra is rávilágított a BYOD trenddel kapcsolatban.
Mert az ugyan igaz, hogy a BYOD bevezetésével nő a termelékenység és az alkalmazottak is elégedettebbek, azonban folyamatosan növekszik a mobiltelefonokkal kapcsolatos biztonsági incidensek száma, és nő a rendszergazdák terhelése is. Ugyanakkor a BYOD bevezetése alkalmat teremthet a vállalatok számára, hogy átgondolják biztonsági szabályozásaikat, például az eszközön tárolt adatok törlésének kérdését. Így adott esetben a jelenleginél megbízhatóbb rendszert építhetnek fel, és jobban kihasználhatják a vállalati mobilitásban rejlő lehetőségeket.
A tanulmány megállapításai között szerepelt, hogy a BYOD bevezetésének legnagyobb ellenérveit a biztonsági megfontolások (39%) és az alkalmazottak adatbiztonságára vonatkozó megfontolások (12%) képezik, mialatt a menedzsment ellenkezése (3%) és a felhasználói tapasztalatok hiánya (4%) jóval kisebb szerepet játszik. Minden ötödik vállalatnál történt már a mobiltelefonokkal kapcsolatos biztonsági incidens, elsősorban valamilyen kártevőnek vagy rosszindulatú vezeték nélküli kapcsolatnak köszönhetően. A BYOD bevezetése jelentősen növeli a rendszergazdák (35%) és az ügyfélszolgálat (27%) terhelését.
Igen meglepő, hogy a növekvő fenyegetések, adatvesztések és új szabályozási igények ellenére csupán a vállalatok 30 százaléka tervezi az IT biztonsági költségvetésének növelését, a többiek változatlanul hagyják vagy csökkentik a büdzséjüket.