Fogságban sokkal nehezebben szaporodik az egyik legveszélyeztetettebb és legaranyosabb állat, az óriáspanda, mint bármely más medveféle. Úgy tűnik, megvan a magyarázat.
Az óriáspanda a medvefélék családjába tartozik, de míg más állatkertben tartott medvéknél a körülményekhez képest nincs gond a szaporodással, a látogatók kedvencénél ez nem megy olyan könnyen. Ennek okát egy érdekes kutatás tárta fel, amelyből kiderült, hogy a pandák akár a 70 kHz-es hangokat is képesek meghallani – amit már az ember nem – és ki is adnak – ha nem is ennyire – magas frekvenciájú hangokat, méghozzá a nőstények, amikor jelzik, hogy peteérésük van.
Ezt a hangot nem, vagy nehezen hallják fogságban a pandák, hiszen az állatkerti környezet és az emberi zajok elnyomják. A szakemberek szerint erdőben ezek a hangok sokkal jobban érvényesülnek. Persze nem csak ez a gond, hiszen egy másik kutatás igazolta, hogy a nőstényeknél teljesen kiszámíthatatlan a peteérés: spontán, váratlanul történik.
Ezért a világ egyik leghíresebb óriáspandája, a videón látható Tian Tian sem tudta megtermékenyíteni párját, Mei Xiangot, akinek két kölyke mesterséges megtermékenyítés után született.