Szokásaink nem tűnnek el, csak átalakulnak, de alapjaik mindig megmaradnak az agyban – egy állati agykutatás legalábbis erre enged következtetni.
Az egerek agyának felépítése hasonló az emberekéhez, így az emberi szokások kapcsán is érdekesnek tűnik egy amerikai állatkutatás eredménye. A Duke Egyetem professzorai arra voltak kíváncsiak, hogy egy szokás átalakításánál a szokást működtető neuronokkal mi történik.
Épp ezért egy nagyon egyszerű szokásra trenírozták az egereket: ha jutalomfalatokat kaptak, meg kellett húzniuk egy fogantyút. Miután már tökéletesen és rutinszerűen ment a szokás, elkezdték a fogantyú húzásáról leszoktatni az egereket. Mindkét esetben rendszeresen vizsgálták a neuronokat, a szokással kialakulókat is, majd ez a szokás eltüntetése után is megtörtént.
Kiderült, hogy a szokás eltűnése után a szokást korábban meghatározó neuronok ugyanúgy megjelennek, mint korábban, csak az irányuk más. A tudósok következtetése szerint így az emberi agy is egy szokásátalakító, nem pedig egy szokást eltüntető agy lehet, vagyis szokásaink biológiai értelemben nem tűnnek el, csak egy inger esetén az ellentétjét parancsolják az agynak, mint korábban.