Tech hvg.hu 2015. december. 22. 13:00

Így számolják ki, mennyi kárt okoz valaki, ha letölt egy filmet vagy zenét

A Guinness rekordok könyvébe pályázó módon kívánja felhívni a figyelmet a The Pirate Bay alapítója arra az abszurditásra, amellyel a film- és zeneipar számolja a kalózkodás okozta veszteségeket.

Börtönben is volt már elveiért a legismertebb kalózoldal, a The Pirate Bay társalapítója, Peter Sunde, és még mindig dollármilliókkal tartozik a szerinte állítólagos veszteségkért, amelyet oldala és a torrentező felhasználók okoztak a film- és zeneiparnak.

Sunde már feladta a küzdelmet a torrentezés oldalán, legalábbis erről beszélt nemrégiben egy interjúban, de ez nem jelenti azt, hogy ne csinálna valami mást, ami mégiscsak ezzel van összefüggésben. Úgy véli ugyanis, hogy a filmvállalatok és a zenei cégek igencsak eltúlozzák veszteségeiket, amelyeket a kalózkodás számlájára írnak.

Ennek demonstrálására egy másológépet épített: a Kopimashin egy Raspberry Pi-n alapszik, LCF kijelzője van és néhány Python kód vezérli. Egyszerűnek tűnik, ám minden másodpercben képes 100 másolatot készíteni, például a Gnarls Barkley formáció jól ismert Crazy című számáról. Kicsit tovább számolva, a másológép képes nyolcmillió kópiát készíteni egy nap alatt, amellyel – legalábbis a zeneipar számításai szerint – máris 10 millió dolláros veszteséget okozott. És csak egy napról van szó!

Vimeo

A másológép egyébként egy, a digitális másolatokkal kapcsolatos művészeti projekt része, és hamarosan bemutatják majd egy kiállításon. A gép ugyan valódi másolatokat készít, de ezeket nem tárolja el, ami azt jelenti, hogy az említett sok millió dolláros veszteség fiktív, épp annyira, állítja Sunde, mint az az összeg, amellyel a zeneipar dobálózik. Sunde szerint egyébként a kalózkodás még hasznos is a szórakoztató iparnak, hiszen ingyenreklámként szolgálva növeli a bevételeket.

A társalapító 13 ilyen másológépet készít különféle kiállításokra, de el is akar adni belőlük, miközben csendben „csődbe viszi” a Gnarls Barkley-t és kiadóját. Sunde amúgy a Guinness rekordok könyvébe is pályázik gépével.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.