Tech hvg.hu 2015. december. 03. 10:01

A Google megcsinálta a Star Trek kommunikátor kitűzőjét, de végül elvetették

A menedzsment egyik tagja most beszélt róla, hogy elkészítették a sci-fi sorozat szereplőinek egyenruhájára tűzött kommunikátort, de a telefonos kitűzőt végül nem fejlesztették végleges termékké.

A Star Trek világában először egy kagylóhéj formájú telefonhoz hasonló eszköz szolgálta az űrhajók legényésének kapcsolattartását, az elsőként leforgatott The Original Series, valamint a legutoljára elkészített, de időben előtte játszódó Enterprise részeiben.

CBS

A Motorola az 1996-ban indított el egy hasonló kialakítású készülékeket felvonultató termékvonalat, melynek a science-fiction sorozat emléke előtt tisztelegve a StarTAC nevet adta.

Motorola

A Star Trek többi (időben később játszódó) szériájában már egy modernebb eszközzel kommunikálnak a Csillagflotta tagjai, ez pedig az egyenruhán hordható, mindig kéznél lévő kommunikátor kitűző. Több kisebb cég is próbálkozott ennek gyakorlatba ültetésével, és a TIME átfogó anyagából kiderült, a Google is.

A prototípusként elkészült kitűzőt bevallottan a Star Trek ihlette, ám a Google egy kicsit másra használta: hangalapú keresésekre volt alkalmas. Ahogy a sorozatban, meg kellett érinteni a kitűzőt, majd ezután – a Google Now-hoz vagy éppen az Apple-féle Sirihez hasonlóan – elmondani neki, mire is szeretnénk rákeresni. A kitűző a vele bluetoothos kapcsolatban lévő telefon segítségével elvégezte a keresést, majd az eredményről a beépített hangszóróján tájékoztatta viselőjét.

Amit Singhal a Google egyik alelnökeként maga is odavolt a projektért, ám a prototípus elkészítése után be kellett, hogy lássák: a képernyőn futurisztikusnak ható, és egy űrhajó személyzete esetében talán még jól is alkalmazható eszközhasználati mód a való életbéli mindennapok során nem túl kényelmes.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.