Kisebb vagyonba kerül, de a kompakt méretben hatalmas teljesítményre vágyók számára megérhet ennyit a Dell XPS 13, az amerikai gyártó parányi notebook-erőműve.
Laptop vásárláskor rendkívül sok tényezőt figyelembe szoktunk venni, melyek közül talán a legfontosabb a méret. A kényelmes munkavégzést általában jelentősen behatárolja, ha az átlagnál kisebb hordozható számítógépet választunk, a méretes masinákon pedig bár remekül lehet dolgozni, ezek mindennapos mozgatása igen sok nyűggel járhat. Milyen jó is lenne, ha például egy 13,3 colos kijelzős ultrabook olyan könnyű lenne, mint 11,6 colos társai. Nos, ezzel kapcsolatban remek hírrel szolgálhatunk: már létezik ilyen készülék, a neve pedig Dell XPS 13.
Szép, kicsi és könnyű
Az amerikai gyártó XPS termékcsaládja immár több mint 20 éves múltra tekinthet vissza: az Xtreme Performance System sorozatú gépek közös vonása - a név is erre utal - az átlagnál jelentősen nagyobb teljesítmény. Ez persze önmagában véve még édeskevés lenne a sikerhez, így aztán a dizájnerek általában a tetszetős megjelenésről is gondoskodnak, nincs ez másként az XPS 13-as ultrabook esetében sem. A gép egyetlen darab alumíniumtömbből készül, a legfejlettebb CNC megmunkálás segítségével, melynek révén nemcsak igen masszív a laptop, hanem szemrevaló is. A matt ezüstszürke borítás előnye továbbá, hogy az ujjlenyomatok és egyéb szennyeződések csak minimálisan látszanak meg rajta.
A 2015-ös évjáratú XPS 13 mindössze 304 mm széles és 200 mm hosszú, a vastagság pedig 9 és 15 mm közötti, vagyis a hordozhatóságra egyáltalán nem lehet panaszunk. Az 1,26 kg-os tömeg is több, mint baráti – a hasonló méretű Retina kijelzővel szerelt Apple MacBook nem kevesebb, mint 1,58 kg-ot nyom a mérlegen. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a nem értintőképernyővel szerelt XPS 13 alapmodell tömege még az 1,18 kg-ot sem éri el.
A titok nyitja
Joggal merülhet fel a kérdés, hogy a Dell XPS 13 hogyan lehet akkora, mint egy átlagos 11,6 colos ultrabook, ha a kijelzője 13,3 colos képátlójú? A válasz igen egyszerű: a világ legkompaktabb 13,3 colos masinájába a Dell a világ legvékonyabb kávájú kijelzőjét pakolta. Ez a káva bizony alig 5,2 mm vastag, így aztán semmi meglepő sincs abban, hogy a kijelző az előlap több mint 80 százalékát uralja, szemben a riválisok által felmutatott átlagosan 70 százalékos értékkel. Az Infinity Edge megoldás eszméletlenül jól néz ki, nem túlzás azt állítani, hogy jelen tesztalanyunk az egyik legmenőbb 2015-ös ultrabook.
Van képe hozzá
A Sharp által gyártott kijelző QHD+, vagyis 3200x1800 képpontos felbontású, így aztán a pixelsűrűség nem kevesebb, mint 276 ppi (276 képpont colonként). Ehhez képest az Apple a MacBook Airbe egy alig 130 ppi-s panelt szerel, de még a Retina kijelzős 13,3 colos MacBook esetében is be kell érnünk 227 ppi-vel.
Tapasztalatunk szerint a képminőség elképesztően jó, a 400 nites fényerő miatt erős napsütés mellett is remekül látható a kép, és a 170 fokos betekintési szög miatt egyszerre akár többen is jól láthatjuk az LCD-t. A nem kívánt karcolások ellen Gorilla Glass üveg véd és egyszerre akár tíz ujjal is kezelhető az érintésérzékeny panel. Aki egy kicsit spórolni szeretne, az inkább válassza a nem érintőkijelzős és csak Full HD (1920x1080) felbontású verziót.
Kezelhetőség
A lényegében káva nélküli kialakítás talán egyetlen hátránya, hogy a 720p HD felbontású webkamera ezúttal kivételesen nem a szokott helyén, vagyis a kijelző felett középen figyel, hanem egészen furcsa módon az LCD bal alsó sarkába került.
A 81 darab gombbal felvértezett billentyűzet háttérvilágítást is kapott, így akár a sötétben történő használatnak sincs akadálya. A Dellnél az ergonómiára is maximálisan odafigyeltek, ami számokra lefordítva annyit jelent, hogy a a gombok 1,3 mm-es utat tesznek meg minden egyes leütésnél, és minimum 60 grammos tömeggel kell lenyomni őket. Lényeg a lényeg, a billentyűzet kiválóan használható, mint ahogyan az alatta lévő, 10x6 centiméteres tapipadra sem lehet panaszunk. A csuklótámasz szénszálas kompozit anyagból készült, nagyon kellemes a tapintása és még komolyabb processzornyüstölést követően sem igazán melegszik fel.
Felszereltség
A gép mindkét oldalán találunk egy-egy USB 3.0 portot, melyek közül a jobb oldali Power Share funkciós, vagyis még a gép kikapcsolt állapotában is képes tölteni a rádugott készülékeket. Említést érdemel továbbá a Mini Display port, a jack dugalj, a memóriakártyákhoz való SD-slot, valamint a mellettük található 2x1 W teljesítményű Waves Maxx Audio Pro hangszórópár, melyektől igazán telt mélyhangokat természetesen nem érdemes elvárni. Ethernet csatlakozó aljzatot sajnos nem kapunk, a bal oldali aksitöltöttség-ellenőrző megoldásért viszont jár a piros pont: elég megnyomni egy apró gombot, melynek hatására az öt LED máris jelzi számunkra, hogy mennyi kraft van még az akkumulátorban.
És ha már akkumulátor: az 52 Wh-s egység fixen be van építve, és bár a gyártó 11 órás üzemidőről tesz említést, nekünk általában 7-8 órás használati időt sikerült mérnünk. Ebben a kategóriában persze ez is korrekt érték, illetve megjegyzendő, hogy az opcionális külső aksival ehhez még könnyen hozzá lehet csapni néhány órányi üzemidőt.
Az erő vele van
A Core i7-5500U az Intel egyik legkomolyabb teljesítményű kisfogyasztású mobilprocesszora: a 64 bites kétmagos chip minden körülmények mellett kiváló teljesítményt biztosít, és ennek megfelelően a 110 ezer forintos listaárával ez az XPS 13 egyik legdrágább alkatrésze. A grafikus megjelenítésről az Intel HD5500-as megoldás gondoskodik, ezenkívül pedig 8 GB DDR3 RAM, valamint egy 256 GB-os SSD meghajtó (opció: 512 GB) is került a fedélzetre.
A Windows 8.1-et futtató és ingyenesen Windows 10-re frissíthető tesztkészülék villámgyorsan bootol és minden alkalmazást szinte azonnal betölt, így aztán nem is látunk sok fantáziát abban, hogy valaki 2,4 GHz-es helyett 2,6 GHz-es alapórajelű és persze kicsit még drágább processzorral rendelje.
Az ac wifi, a Bluetooth 4.0 és a Miracast támogatás szinte teljesen magától értetődik, ezenkívül pedig még egy éves ingyenes 20 GB-os Dropbox felhőtárhely is jár a számítógép mellé. Optikai (lemez)meghajtó nincs, de egyáltalán nem is hiányzik.
Verdikt
Nincs mit szépíteni: az idei Dell XPS 13 napjaink egyik legütősebb ultrabook modellje. A szupervékony kávájú kijelző miatt elképesztően kompakt lett a fémházas masina, melynek a tömege is kellemesen alacsony, és még hosszasan sorolhatnánk, hogy milyen gyönyörű az érintőkijelző, vagy hogy például mennyire topon van a sebesség. A mindössze néhány apróbb hibával/hiányossággal rendelkező XPS 13-nak persze alaposan megkérik az árát: az általunk tesztelt kivitel ára 580 ezer forint magasságában mozog, vagyis a Dell immár e tekintetben sem marad le az Apple-től.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.