Jóféle interaktív világtérképet készített két detroiti fejlesztő: megmutatja, hogy a hagyományos térképes ábrázolás mennyire eltorzítja a különböző országok egymáshoz viszonyított méretarányát.
A hagyományos Mercator-vetületben ábrázolt térképpel már mindenki találkozott, ha más nem, legalább földrajzórákon.
A térképet 1569-ben Gerardus Mercator alkalmazta először, ami nagy segítséget nyújtott a hajózásban, ám hátránya, hogy a sarkkörök felé rettenetesen torz arányokat mutat. A Mercator-térképen például Brazília kisebbnek látszik Grönlandnál, holott a valóságban a dél-amerikai ország épp kétszer nagyobb nála. Kanada is nagyobbnak tűnik Afrikánál, valójában azonban feleakkora, mint a kontinens – írja a Kolozsvaros.ro.
A két detroiti programozó a most elkészült, The true size of… nevű interaktív térképen épp ezt a torzítást mutatja meg, azzal együtt, hogy valójában mik a pontos arányok. Az oldal kereső mezőjébe elég beírni a választott ország nevét, majd az Enter után az egér bal gombjának segítségével a kívánt helyre húzni. Az algoritmus remekül megmutatja, hogy az ország minél közelebb van az egyenlítőhöz, annál pontosabb az ábrázolt mérete. Így lehet az, hogy Kenya például eltörpül Grönland mellett, holott a valóságban csupán negyedakkora.
De az jól látszik, hogy bár Izland jóval nagyobbnak tűnik hazánknál, csupán 10 ezer négyzetkilométer a két ország közti differencia.
Kicsit ijesztő az arány, de Kínába például 39-szer sikerült bepakolnunk Magyarországot. A kimaradt helyeket nézve viszont még néhányszor odafért volna, összesen több mint 100-szoros a különbség.
A térkép a legtöbb esetben magyarul is elfogadja az ország nevét, bár Magyarországét épp nem, és mindenáron Malajziát akarja kijelölni. A Hungary szóval viszont remekül működik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.