Tech hvg.hu 2014. december. 20. 07:51

Ezt benézte Észak-Korea: mégis közzéteszi a botrányfilmet a Sony

Nem enged az észak-koreai kiberterrornak a Sony. Bár a mozikban valóban nem mutatják be, valamilyen más platformon elérhetővé teszik a Kim Dzsong Unt és rendszerét kigúnyoló szatirikus filmet.

Úgy tűnik, Észak-Korea csak eléri, hogy a világon mindenki kíváncsi legyen rá, hogy is néz ki videón egy Kim Dzsing Un elleni sikeres merénylet. Az ezt a (fiktív) cselekményt bemutató, a diktatúrát és vezetőjét kigúnyoló mozifilmet ugyanis az AFP jelentése szerint mégis bemutatja a Sony Pictures – és az észak-koreai hackertámadás után most már valószínűleg az is látni szeretné, aki az év kiberbotránya nélkül nem is hallott volna róla. (Az egyik kulcsjelenet pár másodperces részletét már most is megnézheti, ha ide kattint: így ég el Kim Dzsong Un).

Azt egyelőre nem tudni, hogy a The Interview című film a mozivászon helyett milyen plaformon lesz elérhető. Egy lehetséges forgatókönyv például, ha a vállalat online jelenteti meg a filmet - ha pénzt kérnek érte, kaszálhatnak, ha pedig ingyenesen teszik ki a netre, akkor PR-ből jár az ötös.

Érdemes viszont belegondolni a digitális csatornák egyik hátrányába: ahogy a Sony Pictures informatikai rendszerét támadták a hackerek, úgy a mozit kínáló szolgáltatásokra is rámehetnek. (Viszont amelyik szolgáltató be meri vállalni a megjelentetést, rögtön "tökös gyereknek" fog tűnni a felhasználók előtt.) A digitális sérülékenység miatt tehát logikus lépés lehet a fizikai adathordozókon (DVD, Blu-ray) megjelentetés (is).

Sony Pictures

A Sony szerdán törölte a The Interview mozis premierjét. A CNN úgy tudja, a vállalat informatikai rendszerét korábban feltörő hackerek csütörtök este dicsérték a lépést, és azt üzenték, hogy ha a Sony elfelejti a filmet, akkor ők sem tesznek közzé többet a vállalattól november végén ellopott 11 TB-nyi adatból, melyből már jelszavakat, fizetési listákat és premier előtti filmeket is kitettek a netre.

Az FBI pénteken közölte, hogy vizsgálatuk szerint egyértelműen Észak-Korea áll a Sony Pictures ellen november végén elkövetett hackertámadás mögött. (Erre a diktatúra úgy reagált: szeretnék Amerikával közösen kivizsgálni az ügyet.) Barack Obama amerikai elnök ezután hibás döntésnek nevezte, hogy a Sony visszavonulót fújt a botrányt kiváltó mozi ügyében. A vállalat ezután jelentette be, hogy mégis kiadják a filmet, mert “a szabad véleménynyilvánítást sosem nyomhatja el fenyegetés és zsarolás”.

Ha értesülni szerent a film megjelenéséről, lájkolja a hvg.hu Tech rovatának Facebook-oldalát, szólni fogunk.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.