A Nokia elérhető árú felsőkategóriás okostelefonként jelentette be a Lumia 830-at, mi pedig mindkét tényezőnek utánajártunk: mennyire olcsó és mennyire csúcsmobil?
Amikor a nyár közepén a Lumia 930-at teszteltük, azt írtuk róla, hogy bizony ez az eddig készült legjobb windowsos mobil. Most sem gondolunk mást, a 930 egy alaposan átgondolt, minden porcikájában zászlóshajó kategóriás "ablakos" telefon – ezzel együtt jár legfőbb hibája: sokak számára egyszerűen már túl drága. Éppen ezért a Microsoft által a közelmúltban bekebelezett Nokia, vagyis a Microsoft Devices Group szeptember elején a berlini IFA kiállításon bejelentette a Lumia 930 olcsóbb testvérmodelljét, a Lumia 830-at, mely természetesen kevesebbet tud a nagytesónál, viszont még mindig felsőkategóriás termék, legalábbis a gyártó szerint mindenképpen. Ez már önmagában is érdekesnek tűnik, és akkor arról még nem is ejtettünk szót, hogy a 830-as modellen debütál a legújabb mobil Windows szoftver.
Bevált recept
A négyféle színben készülő Lumia 930 láttán még a legelvakultabb Android és iOS rajongók is elismerően csettintettek, ami nem is csoda, mert a fémet minőségi műanyaggal kombináló készülék formaterve abszolút tetszetősre és egyedire sikeredett. A Lumia 830 kapcsán a tervezőknek nem sok munkája akadt, hiszen lényegében egy az egyben átvették a nagytesó vonalait. Anyagválasztás fronton sincs semmi visszalépés, hiszen oldalt minőségi fémborítás fut körbe, az ezúttal már cserélhető hátlap pedig kellemesen puha tapintású polikarbonátból készült. Pozitív változás, hogy a vastagságon sikerült faragni több mint 1 millimétert, a tömeg pedig 17 grammal csökkent.
Új szoftver, új funkciók
A Lumia 830-cal egy időben debütált a legújabb Windows Phone 8.1 Update 1 operációs rendszer, melyhez szokás szerint érkezett néhány exkluzív Nokia újdonság, és így ezt a komplett pakkot el is nevezték Lumia Denimnek. A hamarosan a korábbi Lumiákra is elérhető frissítés nem hozott olyan jelentős változásokat és újdonságokat, mint a WP 8.1, de azért nincs okunk panaszra.
Vadonatúj fejlesztés például, hogy az alapképernyőn immár mappákat (Live folder) is létre lehet hozni – az egyik csempét egyszerűen rápakoljuk a másikra –, illetve nevet is adhatunk a mappáknak. Hasonlóan új feature az alkalmazástéka (Apps Corner), melynek révén teljesen személyre szabott kezdőképernyőt állíthatunk össze, ennek köszönhetően pedig bárkinek odaadhatjuk a telefont, melyen ilyenkor csak az általunk elérhetővé tett alkalmazások és tartalmak érhetők el.
Apróság ugyan, de többeknek létfontosságú praktikum: eddig sokan hiányolták a WP-ből az ébresztőóra szundi funkcióját, ez mostantól végre elérhető. Tovább okosodott a gyorsnézet képernyő (Glance Screen), mely az eddigieknél több információt képes megjeleníteni a készenléti kijelzőn, így az óra és a dátum mellett akár már az időjárás adatok is felbukkanhatnak ebben a nézetben.
Említést érdemel továbbá az új SMS copy/paste funkció, a felhasználói VPN támogatás, illetve a mobil weboldalakat gyorsabban betöltő, optimalizált Internet Explorer böngésző. Sokkal okosabb lett a Cortana, ami ugyebár a Microsoft saját Sirije, viszont még mind csak néhány nyelven tud és persze magyarul egyáltalán nem.
Pixelvadászat
A takarékoskodás jegyében ebben a mobilban nem Full HD, hanem csak 720p HD felbontású kijelzőt bámulhatunk, melynek 294 ppi-s pixelsűrűsége azonban bár alulról nyaldossa a Retina-szintet, de ez ma már nem igazán jelent csúcskategóriát (Galaxy S5: 432 ppi, Lumia 930: 441 ppi).
A szélein szépen lekerekített, cseppformásított 5 colos display a Lumia 930-tól eltérően nem AMOLED, hanem IPS LCD technológiára épül, tehát a végtelen kontrasztot elbukjuk. Az akár normál kesztyűben is kezelhető képmegjelenítő előnye, nem csak az on gombbal, hanem egy dupla kattintással is felébreszthető.
Fényleső
A Lumia 930-ban lévő 20 megapixel helyett ezúttal be kell érnünk 10 megapixellel, viszont az általános képminőségre egyetlen rossz szavunk sem lehet. A dupla helyett ezúttal csak szimpla LED-segédfény lehetne kicsit erősebb is, viszont a hatlencsés Zeiss objektívbe szerelt optikai képstabilizátor mindenképpen kellemes meglepetés – jelenleg ez a mobiliparág legvékonyabb megoldása. A 26 milliméteres nagylátószögnek köszönhetően még szűk beltérben is garantált, hogy semmi sem marad le a felvételekről, ezenkívül pedig sorozatfelvevőt, manuálisan állítható zársebességet és fényérzékenységet, illetve remek makró üzemmódot is kapunk.
A videofelvevő révén maximum 30 fps sebességű Full HD felvételek készíthetők, akár Dolby Digital Plus 5.1-es térhangzással és mélyhangszűréssel.
A motorháztető alatt
A nagy takarékoskodásnak a Lumia 930-féle Snapdragon 800-as chipset is áldozatául esett, azonban a relatíve alacsony rendszerigényű Windows Phone még a Lumia 830-ban lévő Snapdragon 400-as chippel is remekül muzsikál.
A négy darab 1,2 GHz-es processzormag a hétköznapi gyakorlatban fürge és stabil működést garantál, de az új kameraalkalmazás 4K videofelvevőjét például pont azért bukjuk el, mert ehhez bizony már kevés a kraft. Az 1 GB RAM és a 16 GB flashmemória pont a fele a nagytesóban lévőnek, de szerencsére a microSD memóriakártyás bővítési lehetőség adott (a 930 nem bővíthető).
Az akkumulátor kapacitása 10 százalékkal csökkent, ami nem jó pont, tekintve, hogy már a Lumia 930-at is kritizáltuk a nem elég combos aksi miatt. Az viszont remek dolog, hogy könnyen cserélhető az akkumulátor, így pótakkut tudunk magunkkal vinni. Az 1,5 amperes gyári vezetékes töltővel egyébként igen gyorsan feltölthető a megfáradt aksi, mely körülbelül 1-1,5 napos használati időt tesz lehetővé. A készülékhez egyébként alapáron jár a vezeték nélküli tölthetőség, de kompatibilis töltőről már magunknak kell gondoskodnunk.
Egyebek
A legújabb trendnek megfelelően nanoSIM-mel etethető Lumia 830 a megfelelő LTE lefedettség esetén akár 150 Mbit/s-os letöltési, illetve 50 Mbit/s-os feltöltési tempóra is képes, ha pedig csak 3G/HSPA+ mobilnet érhető el, akkor elméleti szinten 42/5,76 Mbit/s-os legnagyobb sebességre számíthatunk.
A wifi természetesen a/b/g/n szabványú (tehát lényegében mindent visz), ezenkívül pedig DLNA-t, hotspot funkciót, Bluetooth 4.0-át, NFC-t és GPS-vevőt is kapunk a pénzünkért. Míg egyes csúcsmobilokból kimarad, addig az új Nokiában ott figyel többek közt a sztereó FM rádió is, ezenkívül pedig a remek Here Drive+, illetve Here Maps navigációs/térkép szolgáltatások mellett sem mehetünk el szó nélkül.
A kétszer 15 GB OneDrive felhőtárhely is remek dolog, ha pedig alkalmazásokat keresünk, akkor az Windows Phone-os áruház 320 ezres kínálatából válogathatunk.
Csúcs ez az érzés?
Jó esély van arra, hogy a Lumia 830 az egyik utolsó, még Nokia branddel forgalomba kerülő telefon, és mivel egy korrekt ár/érték arányú okostelefonról van szó, így valóban szép emlék maradhat. A cikk elején említett elérhető ár alatt egész konkrétan 330 eurót ért a gyártó, vagyis körülbelül 100 ezer forintot, ami jelentősen elmarad a Lumia 930-féle 550 eurós kezdőártól (170 ezer forint). Az árazás a nagytesóhoz képest tehát nagyjából rendben is lenne, csak éppen a készülék hivatalos hazai listaára nem kevesebb, mint 130 ezer forint, és ezért a pénzért mostanság akár már szürkeimportos Lumia 930-at vagy Galaxy S5-öt is vásárolhatunk.
Szigorúan a specifikációi alapján egyébként a Lumia 830 nem igazán nevezhető csúcsmobilnak, bár ettől függetlenül szépen és gyorsan teszi a dolgát, minőségi és tetszetős a külseje, korrekt a kamerája, van benne néhány csúcskategóriás extra és már kapásból a legfrissebb Windows Phone fut rajta.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja és figyelje a hvg.hu Tech rovatának facebookos oldalát.