Nem érdemes a véletlenre vagy a "meddig ér el a zsinór" faktorra bízni a wifi router elhelyezését. Egy fiatal fizikus kifejlesztett a szakadásmentes, gyors internetet szolgáltató router optimális elhelyezésére egy módszert és egy ennek alkalmazását segítő alkalmazást is.
Hiába fizet elő gyors és megbízható netre, hiába működik jól a routere, ha a wifit szóró eszközt rosszul helyezi el a lakásban. A fizika szakon PhD-tanulmányait végző Jason Cole azt tanulmányozta, hogy a lakások építészeti elrendezése – a falak helyzete mellett azok anyaga, valamint a nyílászárók helye – miként befolyásolja a jelek terjedését.
A fiatal tudós kísérletképpen először felrajzolta a lakása (majd több lakás) alaprajzát, majd bizonyos visszatükröződési értékeket rendelt a falakhoz. Az eredményt az alábbi, 9 másodperces animáció mutatja. A videón egy viszonylag tipikusnak mondható router-elhelyezés látható: a nappali sarkában lévő tévéhez kötik be a szerelők a set top boxot, így oda kerül a router is.
Ahogy a(z össze-)visszaverődő wifijeleket mutató videóból különösebb hozzáértés nélkül is látható, a router ilyesmi elhelyezésével önmaga alatt vágja a fát az ember, szinte garantált, hogy rossz minőségű netkapcsolat lesz a lakás legtöbb részén.
Ha nagyon röviden szeretnénk összegezni Cole módszerét: a routert, amennyire csak lehet, a lakás középpontjában érdemes elhelyezni, és persze olyan helyre, ahol minél jobban "rálát" az ajtóknak kihagyott helyre.
Ennél a tömör tanácsnál részletesebb is létezik, ráadásul még fizikusnak sem kell lenni a megértéséhez. Sőt, igazából még érteni sem kell, a PhD-hallgató ugyanis készített egy androidos alkalmazást. Az ingyenesen letölthető mobilos programba csak a ház 1 pixel / 1 centi arányú alaprajzát kell betöltenünk, majd kiválasztanunk a router tervezett helyét és megadni az eszköz dobozáról leolvasható néhány fontos adatot. Az alkalmazás ezután lefuttatja a szimulációt, a háttérben mindent kiszámol, és megmutatja, hogy az adott elhelyezés mennyire lenne optimális, a lakásban hol milyen jó lesz a wifis internet. Ha egy ennél kicsit "próbálgatósabb, találgatósabb", viszont sokkal egyszerűbb androidos alkalmazással mérné be a router optimális helyét, ezt nézze meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.