Tech hvg.hu 2014. szeptember. 02. 09:58

Meglepő dolog derült ki az IKEA katalógusáról

Csak irigykedünk, amikor nézzük az IKEA-katalógus fantasztikus szobáit, konyháit, fürdőszobáit. Nem is gondolnánk, kinek is köszönhetjük a különleges képeket.

Nemrégiben jelent meg nálunk is a legújabb IKEA-katalógus, telis-tele ízlésesen berendezett szobákkal, helyiségekkel. Valószínűleg sokan gondolják azt, nekik úgysem lesz soha ilyen lakásuk, hát még ha tudnánk, hogy a katalógus, bizonyos értelemben, messze áll a valóságtól.

A The Computer Graphics Society meglepő tényt hozott nyilvánosságra: a katalógus képeinek 75 százalékát számítógép generálta. Erről megkérdezte az érintetett is, és a választ egy hosszabb cikkben foglalta össze.

2004 nyarán döntöttek úgy az IKEA-nál, hogy változtatnak termékképeiken, és megtették az első tapogatózó lépéseket a CG, azaz a számítógép-generálta képek felé. 2006 őszén került be az első ilyen kép a katalógusba, és egy széket mutatott. A legelső, teljesen számítógép által generált szobabelső a 2010-es katalógusban kapott helyet, és a 2013-ban már a katalógus egynegyede volt CG kép.

The Computer Graphics Society

Az IKEA-csoportnál persze nem gondolják azt, hogy gond volna a hagyományos fényképek minőségével, egyszerűen csak azt akarták, hogy a katalóguskészítés folyamata legyen egyszerűbb, olcsóbb, gyorsabb.

The Computer Graphics Society

A hagyományos fényképezés esetén a világ különböző részein van szükség a prototípus bútorokra (hiszen más az elvárás egy konyhától az Egyesült Államokban, mint Japánban), mindennek ott kell lennie időben, s elég nehéz ennek a logisztikai tervezése. A komputeres képgenerálással mindez nem lehet gond, azaz teljesül a már említett hármas elvárás: egyszerűbb, olcsóbb, gyorsabb.

A legújabb IKEA-katalógusban tehát már a képek háromnegyedét generálta számítógép, és nem lennénk meglepve, ha jövőre ez a szám akár a 100 százalékot is elérné.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.