Az online trollkodók elenyésző része küldi csak el másokat sértő üzenetét vagy hozzszálását, ha külön felhívják a figyelmét rá, hogy mire készül éppen.
Érdekes kutatást végzett a Google tudományos versenyére készülve a 13 éves Trisha Prabhu. Talán életkorából is fakadó naivnak tűnő felvetést tett a trollkodók ellen: mi lenne, ha szólnánk nekik, hogy nem szép dolgot készülnek tenni, biztosan ezt szeretnék? A módszert ki is próbálták, és bármilyen meglepő, hatásosnak bizonyult.
A Rethink (Újragondolás vagy Gondold újra) című tanulmányban felvázolt algoritmus az éppen elküldött üzenetek/hozzászólások szövegét vizsgálva olyan szavakat keres, amelyik potenciálisan sértők is lehetnek. Ha talál ilyet, akkor a szöveg elküldése előtt felteszi a kérdést a felhasználónak: a hozzászólása sérthet másokat, biztosan el szeretné küldeni?
Az éles kísérlet során a módszer meglepően hatékonynak bizonyult: a felnőtt korosztály 93,43 százaléka az egyszerű figyelmeztetés után úgy döntött, hogy inkább nem küldi el a trollkodó/támadó/zaklató megjegyzését. Az okokat csak találgatni tudjuk. Talán a hozzászólók a gépi figyelmeztetés hatására úgy érezték, hogy idő előtt “lebuktak”, talán csak ekkor tudatosult bennük, hogy megsérthetnek másokat.
Bár a módszer hatékonysága konkrét webes környezettől és talán a kultúrától függően is változik, ha csak a trollkodó megjegyzések felét a háttérbe szorítja, már megérheti bevetni a honlapok hozzászólásrendszereiben vagy akár nagyobb közösségi oldalakon is.
Ha ez a cikk érdekes volt, hasonlókért lájkolja a hvg.hu Tech rovatának Facebook-oldalát. De utána ne trollkodjon. Légyszi.