Tech hvg.hu 2014. június. 25. 19:00

Végre megoldódik egy 2200 éves rejtély

Számítógépes algoritmus bevetése adhatja meg a választ a világ nyolcadik csodájával kapcsolatos rejtélyre.

1974 márciusában kútásás közben bukkantak rá kínai gazdálkodók a világ nyolcadik csodájaként is emlegetett terrakotta-hadseregre. A mintegy 8000, embernagyságú agyagharcos feladata az volt, hogy védjék Qin Shi Huangot, az első kínai császárt a túlvilágon.

A sereget máig is egy nagy rejtély övezi, nevezetesen hogy valamiféle sablon alapján készítették-e őket, avagy valóban a császári hadseregben szolgált katonák voltak a modellek. Sok szakértő már korábban is ez utóbbira szavazott, lévén az arcok eltértek egymástól, azonban az igazi választ a 3D-s képalkotás adhatja meg.

A University College London szakemberei – számolt be a Nature – igen jó minőségű felvételeket készítettek a katonákról, egy-egy alaknál 30 különféle szögből. Ezután egy algoritmus elkészítette a 3D-s, forgatható képeket, és összevetette a hasonlóságokat, eltéréseket. A kutatócsoport megállapította, hogy az agyagkatonák fülei mind egyediek, és valós emberi fülek mintájára készültek, azaz ez a tény is azt támasztja alá, hogy valóban a hadseregben szolgált katonákat örökítették meg. Ezzel persze még nincs vége a vizsgálatnak, most különféle etnikai jellemzőket keresnek.

A kutatás egyelőre korai szakaszában tart, de a válasz a 2200 éves szoborgyűjtemény rejtélyére közelebb van, mint valaha. A módszer pedig azt is ígéri, hogy nemsokára a különféle múzeumi kollekciók ilyesfajta, interaktív 3D-s megjelenítése széles körben is elérhető lesz.

Ha közelebbről is érdekli az egyik agyagharcos fejének 3D-s interaktív modellje, akkor kattintson erre a linkre.  

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.