Míg egyfelől vitathatatlanul szükség van okostelefonos antivírus-alkalmazásokra, addig másfelől akár kellemetlen meglepetéseket is okozhatnak ezek.
Letöltünk egy antivírus-programot a telefonunkra, és úgy gondoljuk, a magunk részéről mindent megtettünk eszközünk védelmére. Sajnos azonban egyre több a hamis antivírus app az alkalmazásboltokban.
A Kaspersky Lab nemrégiben két ilyen programot azonosított, amelyek a vállalat különböző biztonságvédelmi megoldásait utánozták két különböző app áruházban is. Az egyiket a Windows Phone Store-ban fedezték fel, amely már önmagában is szokatlan volt, mert a csalók szívesebben célozzák az androidosok felületét, a Google Playt, köszönhetően a platform népszerűségének. Az alkalmazás Kaspersky Mobile néven volt elérhető, amely azért is érdekes, mert az orosz kiberbiztonsági cégnek sosem volt ilyen elnevezésű biztonsági megoldása, de a csalók az eleve félrevezető elnevezéssel és arculattal egyszerűen megtévesztették és megkárosították a felhasználókat.
A második hamis applikáció a Kaspersky Anti-Virus 2014 elnevezést kapta, amelyet a kutatók a Google Play áruházban azonosítottak, viszont a cégnek ilyen névvel sincs mobilbiztonsági megoldása. Az ál-antivírus készítői egyszerűen lemásolták a vállalat Kaspersky Internet Security for Android megoldásának teljes arculatát, azonban az applikáció megvásárlása után a felhasználó egy „üres” alkalmazást kapott, hiszen az app semmilyen funkcionalitással sem bírt.
A hamis antivírus megoldások története a Virus Shield megjelenésével kezdődött, és a korábban sikeres átverés számos klónt produkál. A csalók, akik a felhasználók figyelmetlenségét kihasználva akarnak pénzhez jutni, sok esetben teljesen lemásolják egy adott biztonsági megoldás felületét, azonban a klón semmi esetben sem tartalmaz valós és eredeti funkciókat. A Kaspersky Lab vezető víruselemzője arra figyelmeztet, hogy sajnos egyre több és több hamis applikációval fogunk találkozni a jövőben.