A Google által fejlesztett új algoritmus képes megfejteni a humán felhasználók azonosítására használt, gépek számára elvileg kiolvashatatlan reCAPTCHA szövegeket.
Először a tech témák iránt kevésbé érdeklődő olvasóink számára egy ismert viccben foglaljuk össze a hírt.
Agresszív kismalac sétál az erdőben. Találkozik a jótündérrel:
- Agresszív kismalac lehet két kívánságod – mondja a tündér.
- Oké. Verj ebbe a fába egy szöget, de úgy, hogy senki ne tudja kihúzni.
- Ilyen egyszerű? Tessék! És mi a második kívánságod?
- Húzd ki!
A Google jó pár éve tartja fenn reCAPTCHA rendszerét, ami az automata szoftverek számára alaposan megnehezíti, közel lehetetlenné teszi a spamelést. A rendszer elmosódott, torzított képeken mutat számokat és betűket, ezeket kell begépelnünk egy mezőbe ahhoz, hogy bizonyítsuk: emberek vagyunk.
Ehhez a reCAPTCHA-t fejlesztő csapathoz fordult a cég Street View-ért felelős részlege, segítségüket kérték egy olyan algoritmus kidolgozásában, ami az eddiginél pontosabban megfejti nekik a Street View-felvételeken lévő házszámokat. Az új fejlesztés jól sikerült, 90 százalékos pontossággal ismeri fel az elmosódott képeken lévő számokat.
A cégnél ezután úgy gondolták, hogy kipróbálják mindezt a reCAPTCHA krikszkrakszain is, és valószínűleg ők is meglepődtek, amikor kiderült, hogy az algoritmus 99+ százalékos pontossággal megfejti az képet, és bizonyítja, hogy ő bizony egy ember felhasználó.
A kihúzhatatlannak vélt szeg kihúzása után a Google biztonsági csapata továbbfejlesztette a reCAPTCHA-t, ami most már nem csak a beírt szöveg helyességét vizsgálja az embertesztje során, hanem különféle, nem részletezett szempontok szerinti kockázatelemzést is végez.