Tech hvg.hu 2014. április. 21. 15:25

Ez áll a Vatikán „lehetetlen küldetésének” hátterében

40 millió oldal digitalizálása szinte már a „lehetetlen küldetés” kategóriájába tartozik, azonban a Vatikán és egy japán cég most gőzerővel dolgozik ezen.

Nagyjából egy hónappal ezelőtt jelentette be hivatalosan is a Vatikán, hogy digitalizálni kezdi könyvtárának kéziratgyűjteményét. Elképesztő feladatra vállalkoztak, hiszen az 1451-ben alapított Apostoli Könyvtárban közel 40 millió oldalnyi felbecsülhetetlen értékű dokumentumot őriznek, köztük 1600-1800 éves ritkaságokat.

50 olasz és japán szakember kezd dolgozni a projekten, öt szkennerrel folynak majd a beolvasási munkálatok, amelyek sok-sok évig eltarthatnak. Azonban az eredmény tényleg fantasztikus lesz, hiszen így néhány egérkattintással bárki hozzáférhet majd a világ egyik legértékesebb gyűjteményéhez, akár különböző szögek alatt megnézheti a tárolt dokumentumokat, amihez ma még végeláthatatlan engedélyezési procedúrára van szükség.

A digitalizálást a japán NTT Data segíti. Először 3000 mű beolvasását végzik el, s néhány oldal már az év második felében felkerül a Vatikán honlapjára.

Mielőtt elkezdenék az érdemi munkát, egy tesztfázisra van szükség, meg kell ugyanis győződni arról, hogy a szkenner nem tesz kárt a dokumentumokban. Egyébként is roppant szigorúak az előírások, a szkennelőknek kesztyűt kell viselniük, nem hordhatnak ékszereket, nehogy megkarcoljanak vele valamit, ráadásul egy befüggönyözött, a természetes fénytől és a portól óvott helyiségben folyhat a szkennelés.

Egyelőre nem tudni, mennyi ideig tart majd a teljes folyamat, azonban ha 3000 kézirat beolvasása négy évet vesz igénybe, akkor a 40 millió oldallal szinte beláthatatlan időn belül végeznének – persze a mostani technikai feltételek mellett. A beszkennelt anyagok mintegy 43 petabájtnyi helyet fognak elfoglalni.

Az első négyéves fázis 25 millió dolláros költségét átvállalta a NTT Data, de bíznak abban, hogy a Vatikán oldalán, az adományokból visszajön majd valamennyi.

A Vatikáni Apostoli Könyvtár ilyesfajta megnyitása – olvasható a Wall Street Journal online oldalán – elejét veheti az összeesküvés-elméleteknek a Vatikánban őrzött titkokkal kapcsolatban. Arra a kérdésre ugyanis, hogy nem tartanak-e attól, hogy a kéziratok nyilvánosságra hozatalával titkos, esetleg kompromittáló adatok kerülhetnek elő, Jean-Louis Brugues érsek, könyvtáros mosolyogva csak annyit mondott: nincsen semmi titkolnivalónk.