Tech MTI 2014. március. 21. 12:06

A Twitteren ítélte el a Twitter letiltását a török elnök

Abdullah Gül saját Twitter-profilján tiltakozott az ellen, hogy a török kormány csütörtök este letiltotta a közösségi portált.

A török elnök elítélte pénteken, hogy a kormány az előző este letiltotta a Twitter közösségi portált.

Az AFP tudósítása szerint Abdullah Gül ezt saját Twitter-profilján tette meg, de nem derült ki, hogy a hírügynökség hogy szerzett tudomást az üzenetről, és hogyan kapta meg a szöveget. A Twitter korábban közölte török használóival, hogy SMS formájában továbbra is tudnak üzeneteket küldeni. 

"Elfogadhatatlan a közösségi hálók teljes letiltása, remélem, hogy ez a helyzet nem tart sokáig" – írta Gül.

Az államfő azt is elítélte, amikor Recep Tayyip Erdogan kormányfő még februárban csak fenyegetőzött a Twitter és a Facebook közösségi portálok, valamint a YouTube fájlmegosztó oldal betiltásával. "Mint már többször közöltem, lehetetlen műszakilag teljesen blokkolni a közösségi platformokat, mint amilyen a Twitter is" – írta Gül pénteken, és hangsúlyozta, hogy szerinte csak olyan honlapokat lehet betiltani, amelyekről bíróság nevesítve megállapította, hogy megsértették valakinek a magánélethez való jogát.

Bírálta a Twitter törökországi blokkolását a német kormány, mondván, hogy nem az állam feladata eldönteni, hogy az emberek hogyan kommunikálhatnak egymással.

Valamivel korábban az Európai Bizottság távközlési felelőse, Neelie Kroes is reagált a török tilalomra, szintén a saját Twitter-oldalán. A holland biztos "alaptalan, értelmetlen és gyáva" lépésnek minősítette a közösségi oldal blokkolását, amelyet szerinte a török nép és a nemzetközi közösség cenzúraként értelmez.

Stefan Füle, az Európai Bizottság bővítési biztosa pénteken szintén a mikroblogportálon közzétett üzenetében fejezte ki "mély aggodalmát" az intézkedés miatt. "A szabad kommunikálás és az arra szolgáló eszközök szabad megválasztása alapvető uniós érték" – írta.

Török közösségi fórumokon éjszaka számos olyan üzenet jelent meg, amelyekben a vezetést az internet szigorú ellenőrzése miatt az iránihoz vagy az észak-koreaihoz hasonlították.

Erdogan hivatala közleményt adott ki, amelyben közölte, hogy a Twitter nem tett eleget a bizonyos linkek eltávolítására vonatkozó kéréseknek, ezért tiltották le.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.