A legfrissebb nemzetközi felmérés szerint európai- és világviszonylatban is jó színvonalú az itthon elérhető internetes szolgáltatás – állapította meg az Internetet.hu távközlési összehasonlító portál. A románoké még jobb.
Az Európai Unió átlagát (22 Mbps) is meghaladva, Magyarország a kelet-közép-európai régió második leggyorsabb internetet biztosító országa volt 2014 első hónapjában. A magyar sebességhez képest (23,4 Mbps) lassabban internetezhetnek például a csehek (23 Mbps), a szlovákok (20,8 Mbps), az osztrákok (19,2), az ukránok (19,1 Mbps), illetve a lengyelek is (18,1 Mbps), a déli szomszédainknál pedig ez a tempókülömbség sokkal nagyobb (Szlovénia: 14,4 Mbps, Szerbia: 7,9 Mbps, Horvátország: 7,3 Mbps). Ezt állapította meg az Internetet.hu
„Magyarország sűrűbben lakott területein jelentős a szolgáltatók optikai hálózatának lefedettsége, ráadásul ma már akár 240 Mbit sávszélességű csomagok is megfizethető áron elérhetők. Ezek a csomagok pedig képesek ellensúlyozni a ritkábban lakott területek lassú ADSL-kapcsolatait” – mondta Solt Ádám, a cég távközlési szakértője.
Úgy véli, hogy bár nincs igazán kiélezett verseny, van rá esély, hogy a következő években nagyobb arányú fejlesztések következnek be. Ugyanakkor annak nem látja nagy valószínűségét, hogy a mobilszolgáltatók által meghosszabbított frekvenciaszerződések után egy negyedik szolgáltató is a piacra léphessen. Ez azzal is jár, a szakember szerint, hogy a távközlési cégek akár egy egész évtizednyi stabilitásra is szert tehetnek, és így a beruházásaikat is nyugodtabb tempóban végezhetik el, mint az utóbbi években.
Az internetsebesség alapján a hazai nagyvárosok legfeljebb a középmezőnyben foglalnak helyet – a főváros csak a 37. leggyorsabb átlagos netsebességű település az országban, míg a rangsor első helye a mindössze a 3500 lakosú pest megyei községet, Farmost illeti meg. Összehasonlításképp míg Budapest átlagos letöltési sebessége 29,01 Mbps, addig Farmos lakosai átlagosan 46,51 Mbps-mal töltögethetnek az internetről. (A településenkénti átlagsebességről itt olvashat részletesen.)
„Ennek oka egyszerű: a sűrűbben lakott területeken jóval többen osztoznak az infrastruktúrán. Bár vidéki, nagyvárosoktól távol eső területeken rendszerint rendkívül gyenge a lefedettség, amennyiben mégis rendelkezésre áll a megfelelő infrastruktúra – például optikai kábel –, úgy természetesen a kevesebb felhasználó mindegyikére jóval nagyobb szelet jut a rendelkezésre álló sávszélességből” – magyarázza Solt Ádám.
Internetcsoda Romániában |
A rendkívül magas romániai internetsebesség (57,3 Mbps) értetlenkedésre adhat okot, ám az ország remek helyezése nem jelent újdonságot, ugyanis már hosszú évek óta a világ élvonalában foglal helyet. Ennek okait sokan próbálták már feltárni. „Egyesek szerint az játszhat közre, hogy Románia viszonylag későn kapcsolódott be a digitális korba, és egyből a legjobb technológiákat kezdte el használni, mások szerint az országban hagyományosan magas színvonalon folyó matematikai és mérnöki képzéseknek köszönhető a magas fokú fejlettség. Valószínűleg ezeknél is nagyobb mérték játszik közre a piaci szabályozás gyakorlatilag teljes hiánya, aminek köszönhetően az országban több tucat internetszolgáltató jelenhetett meg az elmúlt évtizedben. Ennek eredményeképp az országban rendszeres az infrastruktúrafejlesztés. Ugyanakkor árnyalja a képet, hogy a szélessávú internetkapcsolathoz a lakosságnak alig 14 százaléka fér hozzá, jellemzően a főváros környékén és a fejlettebb régiókban” – magyarázza Solt Ádám, az Internetet.hu távközlési szakértője. |