Tech hvg.hu 2013. december. 07. 12:01

Itt a 85 perces DNS-vizsgálat

Sherlock Holmes máig a nyomokat gyűjtő és elemző tudományos detektív mintaképe. A modern tudomány azonban már nem e romantikus ideál módszereit követi. Napjaink nyomozói inkább a kutatókhoz, például Dr. Nina Moranhez fordulnak segítségért, aki a chipbe épített laboratóriumon dolgozik.

Dr. Nina Moranhez a GE Healtchare Life Sciences divíziójának személyazonosítási vizsgálatokat végző csoportjánál dolgozik az angliai Cardiffban. A csoport most egy olyan eldobható „chipbe épített laboratórium” fejlesztését végzi, amellyel kevesebb mint 90 perc alatt elkészül a DNS-vizsgálat eredménye a vérkenet vagy szájnyálkahártya-kenet alapján. “A chip tulajdonképpen a hagyományos törvényszéki laboratóriumokban alkalmazott folyamatokat imitálja. Óriási előnye, hogy nincs szükség különleges laboratóriumi berendezésekre, hűtőkre vagy műszaki személyzetre” – mondja Moran.

Az ilyen gyors DNS-elemzés gyökeresen átalakíthatja a nyomozások folyamatát, csökkentheti a bűnözést, és új jogszabályokat eredményezhet. Moranék csapata már most is együttműködik az FBI-jal és más rendfenntartó szervekkel.

A DNS-vizsgálat során a bűnügyi helyszínről vagy a gyanúsítottaktól begyűjtött biológiai mintákat elemzik, és egyedi mintákat keresnek a rövid DNS-fragmentumokban. A módszer már most is a személyazonosítás egyik legalapvetőbb eszköze, melyet világszerte széles körben alkalmaznak a büntetőjogi tárgyalásoknál, ám az eredmények elkészülése több napba, vagy akár több hétbe telik.

A gyors DNS-vizsgálatot lehetővé tevő első eszközök egyike a GE és a NetBio által kifejlesztett DNAscan gyors DNS-elemző rendszer. A nyomtató nagyságú berendezés kényelmesen elfér egy íróasztalon. Az amerikai katonai szabványoknak megfelelően „strapabíró" szerkezet kevesebb mint másfél óra alatt végzi el a minták elemzését.

A GE szerint a rendszer egyszerűen üzembe helyezhető, a kezelők betanításához pedig egy-négy óra szükséges. Miután a rendszer feldolgozta a DNS-mintákat, a készülék automatizált szoftvere elemzi az adatokat, majd valós idejű visszajelzést ad az eredmények használhatóságáról. A rendfenntartó szervek ezután biztonságosan továbbíthatják az adatokat a megfelelő adatbázisokba a kereséshez.

Moran szerint az új technológiával csökkenthetők a lemaradások, a rendfenntartó szervek munkája pedig eredményesebbé válhat. “Olyan új technológiák bevezetésére kerülhet sor, amelyekkel lerövidíthető a DNS-vizsgálatok ideje, így az eredmények már akkor megérkezhetnek, amikor a gyanúsítottak még őrizetben vannak” – mondja a szakember.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.