Meglepő és valóban hasznos újdonságot mutatott be a HGST, a Western Digital leányvállalata.
A folyamatosan növekvő adatmennyiséggel párhuzamosan a tech világ nagyjainak is mind nagyobb gond a minél olcsóbb és hatékonyabb tárolás megoldása. A HGST forradalmi újdonsága éppen ebben lehet nagy segítség.
A hagyományos merevlemezek belseje igencsak durva hely: a lemezek több ezernyi fordulatot tesznek meg percenként, a fejek is óriási sebességgel mozognak ide-oda, miközben a légellenállás mindent lekövet munkájuk nehezítésére.
A HGST megoldásában a hermetikusan zárt lemeztok belsejében levegő helyett hélium található (nem kell felszisszenni, a hidrogén után ez a második legsűrűbben előforduló elem a világegyetemben). A hélium sűrűsége egyhetede a levegőének, így minden mozgás egyszerűbb, kisebb a teljesítményfelvétel, alacsonyabb a működési hőmérséklet.
Egy olyan merevlemezben, amelyben eddig öt lemez fért el, a héliumnak köszönhetően közelebb kerülhetnek egymáshoz a lemezek, így akár hét darab is helyet kaphat ugyanakkora helyen.
A HGST szerint egy 6 TB-os meghajtó mindössze 5,3 Wattot fogyaszt, 640 gramm a súlya, és 4-5 fokkal hidegebb környezetben képes dolgozni, mint a hagyományos ötlemezes, 3,5”-os 4 TB-os drive, arról nem is beszélve, hogy jóval csendesebb is ennél.
Ezek a héliumos merevlemezek egyelőre még nem az átlagfogyasztóknak készültek. Először a HP, a Netflix, a Huawei teszteli, illetve a CERN-ben is kipróbálják. De persze egyáltalán nem valószínűtlen, hogy ha beválnak, hamarosan elkészül az átlagos számítógépekbe szánt változatuk is.