Balogh Csaba
Szerzőnk Balogh Csaba

Ahogy a Sony, úgy a Microsoft is újra szeretné írni a konzolok és a játék világát. Sőt, a Microsoft kicsit tovább is menne: az Xboxot egy konzol helyett inkább a lakás szórakoztató-központjaként képzelik el. Az Xbox 360 kiadása óta alaposan megváltozott nappalihoz alkalmazkodva a vállalat (majdnem) mindent szeretne egy minden-egyben jellegű rendszerben integrálni, ami csak a nappaliban történhet - mondta el Redmondban Don Mattrick, az Xbox-ért is felelős Microsoft-alelnök, aki lerántotta a leplet az új Xbox-ról. Úgy hívják: Xbox One.

A Microsoft redmondi sajtóeseményén összegyűlt közönség már azelőtt megtapsolta az új Xbox fejlesztői, hogy a gépről bármit elárult volna a cég. Ehhez csak az kellett, hogy elhangozzon: négy éve dolgoztak a következő generációs konzolon. Kétségtelenül kellett is a munka, a terméknek ugyanis nagyobbat kell szólnia, mint februárban bejelentett vetélytársa, a PlayStation 4.

Egy null az új Xbox-nak

A Microsoft új gépe nem csak nevében vezet egy nullra a PlayStationnel szemben, hanem abban a tekintetben is, hogy míg a Sony eddig semmit nem mutatott gépéből - amit majd a júniusi E3 szakkiállításon visznek először szabad szemek elé -, a Microsoft már a bemutató első 10 percében megmutatta a hardvert. Ha egy mondatban kellene leírni, akkor az Xbox One pont úgy néz ki, mint egy otthoni dvd-lejátszó: egy fektetett doboz, rajta egy lemez behelyezésére alkalmas slottal. A gép szerves kiegészítői is nagyobbak lettek, mind a mozgásvezérléshez szükséges Kinect doboza, mind a kontroller.

Don Mattrick Microsoft-alelnök és az Xbox One
Microsoft

Xbox on és más hangosságok

Az Xbox One egyik legfontosabb hangparancsa az “Xbox on” lesz. (Ebből kitalálható, hogy a gép még kikapcsolt állapotában is hallgatózik.) Erre nem csak a konzol kapcsolódik be, hanem egyúttal bekapcsolja nekünk a tévét is. (Amin egy személyre szabott xbox-os kezdőképernyő fogad minket.) Nem sorolnánk fel az összes hangparancsot, a lényeg, hogy a megfelelően képzett hangsor nem csak bekapcsolásra, hanem a menürendszeren belüli navigálásra is alkalmas.

És persze hasonlóan képes a parancskiadásra kezünk is, ha a Kinect előtt megfelelően hadonászunk vele. Az új mozgásokról később külön cikkben is megemlékezünk majd, most legyen elég annyi, hogy az új Xbox tulajdonosainak bőven lesz mit tanulni a táncból.

Egy gép, három oprendszer

Akárcsak a PlayStation 4, az Xbox One is nyolcmagos processzort és 8 GB RAM-ot kapott. Itt tennénk hozzá, hogy a demózás során az Internet Explorer nagyjából nulla töltési idő után nyílt meg, tehát tényleg gyors lesz a rendszer.) A tárhelyet egy 500 GB-os merevlemez jelenti, ami mellett Blu-ray lejátszó, wifi és WiFi Direct, HDMI és USB 3.0 csatlakozó is lesz a készülékben.

A bejelentésen elhangzott: operációs rendszerből rögtön három is van a gépen. Az egyik az Xbox OS, a másik a Windows kernel, a harmadik pedig a kettőt összetartó szoftver, ez felelős a gyors váltásokért és a megfelelő multitaskingért. Ez azt jelenti, hogy mindenféle várakozás nélkül kapcsolgathatunk a tévécsatornákról az aktuális játékra, mintha az is csak egy csatorna lenne.

HD-s Kinect, új kontroller

A megújított Kinect egység nem véletlen lett nagyobb, sokat javított rajta a Microsoft. A 640x480 pixeles felbontás 1080p-s, HD minőségre fejlődött, ráadásul úgy, hogy maradt a 30 fps sebesség. Az érzékenységről annyit, hogy a Microsoft szerint a Kinect kamerája "még a pulzusunkat is érzi, miközben edzünk előtte".

Bár a kontroller nem ennyire doktor, de azért ez is fejlődött. Megjelenését tekintve 40 változtatást végeztek rajta, egyébként pedig beépített akkumulátorrak és WiFi Direct kapcsolódási lehetőséggel rendelkezik. Természetesen javítottak a kontroller pontosságán is.

Irányítani azonban nem csak a kontrollerrel lehet majd, hanem az iOS, Android, Windows 8 és Windows Phone rendszerekre elérhető SmartGlass alkalmazással is. Az appot különböző verzióiban már 10 millió alkalommal töltötték le a felhasználók az Xbox 360-hoz. Az új géphez a Microsoft reményei szerint még többen fogják, a SmartGlass ugyanis szerves része lesz majd az Xbox One platformnak.

Xbox SmartGlass egy windowsos tableten
Microsoft

Xbox Live: a mennyiség átcsap minőségbe

Az Xbox-hoz kapcsolódó online szolgáltatásokat kezdetben 500 szerver szolgálta ki, ma már 15 ezer. A Microsoft ezt a számot azonban nem érdekes történeti mozzanatként árulta el, csupán kontextusba szerették volna helyezni a bejelentést, ami szerint az Xbox One piacra dobására nagyon komoly gépparkkal készülnek: idén 300 ezer szervert állítanak hadrendbe.

És hogy mihez kell ez, az kitalálható: tárolja a zenéket, filmeket, játékokat, játékmenet-mentéseket és a rögzített játékmeneteket. Ez utóbbihoz szerkesztési funkció is jár, azaz rögtön a lényegre vághatjuk saját játékmenetünk moziját.

Szintén ezek a szerverek szolgálják ki a multiplayeres meneteket, az optmalizációnak köszönhetően akár úgy is, hogy míg egyik játékban várjuk, hogy összegyűljön a megfelelő csapat, addig a másikban aktívan multiplayerezhetünk.

Milyen játékok lesznek?

FIFA, Madden NFL, NBA Live és UFC - az Electronic Arts ezen négy játék 2014-es kiadásával készül az Xbox One-ra. Az ígéret szerint mind a négy "forradalmi" lesz, többek között az új "EA Sports Ignite" motornak köszönhetően, ami az eddig engine-nél tízszer mélyebb és részletesebben kidolgozott animációkat tesz majd lehetővé.

A forradalomhoz azonban idő kell, pontosan azt sem tudni, hogy mennyi, az EA színeiben színpadra lépő Andrew Wilson csak annyit árult el, hogy a játékok valamikor egy éven belül jelennek majd meg.

Nem hagyja magukra a játékosokat a Microsoft Studios sem: már az Xbox One piacra kerülésekor jön a Forza Motorsport 5, valamint a May Payne és az Alan Wake alkotói által készített Remedy, a Quantum Break. A konzol első évében összesen 15 Xbox One-exkluzív cím kiadását tervezi az MS.

A bemutató show végére tartogatott meglepetésként elhangzott: a Call of Duty: Ghosts csak Xbox-on elérhető exkluzív DLC-ket kap majd.

Nem játék, de lesz még (Steven Spielberg közreműködésével) Halo tévésorozat és xboxos Skype is.

Mikor, mennyiért?

A megjelenés részleteit illetően nem árult el sokat a Microsoft. Az Xbox One valamikor idén jelenik meg, világszerte. A valamikor idén iparági várakozások szerint idén őszt jelent, a "világszerte" kifejezés használata viszont fontos újdonság, arra utal, hogy az új konzol nem csak egy-egy földrészen, hanem még nálunk is elérhető lesz 2013-ban.

A gép árával kapcsolatban még nagyságrendet, félinformációt sem árult el a Microsoft. Az viszont kiderült, hogy a mainál többen a június 10-én kezdődő E3 szakmai kiállításon mondanak - éppen ott, ahol a Sony leleplezi a PlayStation 4 hardvert, az Ouya pedig egy parkolóban saját, különutas konzolját.