Tech MTI / hvg.hu 2012. október. 05. 16:00

Ünnepelje mobiljával (és egy pohárral) a ma 170 éves fröccsöt

Éppen 170 éve, egy fóti birtok présházában készült az első pohár fröccs. Az évforduló tiszteletére idén egy okostelefonos fröccsalkalmazás készült, amely hamarosan a fröccshöz kapcsolódó sztorikkal frissül.

Fáy András fóti Öreghegyen található présháza népszerű volt a reformkori értelmiség köreiben. Az évforduló kapcsán megtartott sajtóvezetésen a fóti önkormányzat kulturális referense, Molnár Krisztina elmondta: a legenda szerint egy hasonló körben megtartott szüreti mulatságon vendégeskedett 1842. október 5-én Jedlik Ányos, a szódavíz feltalálója is, akinek az az ötlete támadt, hogy Fáy borát szikvízzel hígítsa. A vendégek megörültek a "spritzernek", Vörösmarty Mihály azonban magyarosabb nevet javasolt az új italnak: így született meg a fröccs szó, és sokan úgy tartják, a költő ezen a napon vetette papírra Fóti dal című versét is.

Mivel sokan nem ismerik a fröccsfajták neveit, egy cég nemrég okostelefonos alkalmazást fejlesztett. "Az ötlet a Kitchen Budapest és a HVG által közösen kiadott Magyarország szubjektív atlasza című könyvből ered, amelybe Sirály Dóri készített egy, a fröccsfajták keverési arányait elmagyarázó grafikát. A rajzból készült az androidos telefonokra és iPhone-ra is ingyenesen letölthető app" - idézték fel a Kitchen Budapest munkatársai.

A már több mint 12 ezer felhasználó által letöltött alkalmazás az évforduló tiszteletére kibővül: így hamarosan nemcsak az tudható meg belőle, mennyi bort, illetve szódát tartalmaz például a bivalycsók, a távolugrás vagy a Krúdy-fröccs, hanem az italhoz kapcsolódó történetek, anekdoták is olvashatók lesznek. József Attila például füttynek nevezte el a kisfröccsöt, mondván, azt egy "füttyentésre" fel lehet hajtani.

A Magyar Telekom innovációs laborjaként működő Kitchen Budapest a 2013-as fröccsszezonra jelentkezik az applikáció jelentősebb továbbfejlesztésével, így a fröccsalkalmazás közösségi funkciókat is kap majd.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.