A múlt heti LinkedIn-jelszóügy kapcsán fogalmaztak meg néhány hasznos tanácsot az ESET szoftverbiztonsági cég szakértői.
Más közösségi oldalakkal szemben a LinkedIn-profilok kifejezetten a karrierrel kapcsolatos hírek, szakmai tervek, információk terepe, ezen a felületen mindenki valódi névvel, valós információkat szolgáltat magáról és üzleti kapcsolatairól. “A veszély így jóval nagyobb, emiatt is javasolják az ESET szakemberei, hogy a hazai felhasználók is ellenőrizzék és változtassák meg a belépési adataikat, hiszen a Zoomsphere legfrissebb adatai szerint Magyarországról már legalább 230 ezren használják a LinkedIn közösségi weboldalt” – figyelmeztet Béres Péter, az ESET termékeit Magyarországon képviselő Sicontact Kft. vezető IT-tanácsadója.
A feltört LinkedIn account mellett azoknak, akik esetleg éppen az ott használt email levelezési fiókjuknál, vagy bárhol máshol mégis ugyanezt a jelszót használták, úgy ott azokon a helyeken is érdemes haladéktalanul a jelszóváltoztatást végrehajtani. Gyakori forgatókönyv ugyanis, hogy a megszerzett jelszó birtokában a támadók, a tulajdonos minden ismert levelezési, közösségi oldali és egyéb fiókját végigpróbálgatják, hátha azonos jelszóval használta.
Érdemes a későbbiekben arra is figyelni, hogy minden rendkívüli esemény – árvíz, földrengés, sportesemény, híresség halála, esküvője stb. – nyomán kéretlen üzeneteket küldenek ki a támadók, és a levélben mellékelt linkekre való kattintással adatokat lopnak, kémprogramot telepítenek a gyanútlan felhasználók gépeire. Cameron Camp, az ESET észak-amerikai központjának biztonsági kutatója szerint ennek az incidensnek a nyomán máris elindultak azok az átverési spamkampányok, amelyben a csalók látszólag a LinkedIn üzemeltetőinek nevében írnak levelet nekünk, hogy erősítsük meg egy mellékelt linkre kattintva az email címünket. Ilyenkor nem szabad bedőlni, ne kattintson senki, hiszen az ESET labor által vizsgált levelek esetében is jól látható volt, hogy az állítólagos hivatalos értesítő levélben nem a LinkedInre, hanem egy teljesen más, idegen webhelyre mutat a bizonyos link.
Hibázott a LinkedIn |
A weboldal üzemeltetői nem csak abban hibáztak, hogy a jelszólopási incidens egyáltalán megtörténhetett, hanem – mint később kiderült – a jelszavak kódolt tárolásánál is: az úgynevezett SHA-1 algoritmust szimplán használva nem támaszkodtak olyan megbízható kiegészítő technikákra, mint például a feltöréseknek jóval ellenállóbb úgynevezett Salted eljárás, amely segít megnövelni a jelszó hash hosszát, és egyúttal a bonyolultságát is. Ezt a módszert kimondottan jelszavak tárolásánál alkalmazzák, éppen annak megnehezítésére, hogy az összes felhasználó jelszavát túl könnyen és gyorsan feltörjék. Az üzemeltetők egyébként az FBI segítségét kérték a biztonsági incidens alapos és részletes kivizsgáláshoz. Mindenesetre az eset komoly következményekkel járhat, így a LinkedInnek minden erőfeszítésére szükség lesz, hogy helyreállítsák befektetőik, hirdetőik, és nem utolsósorban felhasználóik beléjük vetett bizalmát. |