Tech hvg.hu 2012. május. 15. 17:20

Rekordszinten a kalózszoftverek

A világ legnagyobb forgalmú szoftvergyártóit tömörítő szervezet, a BSA nemzetközi felmérése szerint a felhasználók több mint fele használ kalózszoftvereket.

A kilencedik alkalommal, 15 ezer felhasználó bevonásával végzett kalózszoftveres felmérésből kiderült, hogy az emberek 31 százaléka minden esetben, többnyire, vagy alkalomadtán, míg 26 százalék ritkán használ nem legális szoftvereket. Az ilyen programok elterjedtségének aránya kb. 42 százalékos.

A kalózszoftverek kereskedelmi értéke a 2010-es 58,8 milliárd dollárról 2011-ben 63,4 milliárd dollárra emelkedve rekordot döntött. A hajtóerőt elsősorban a fejlődő gazdaságok növekvő számítógép-vásárlásai jelentették, mivel itt a legmagasabbak a kalózkodási ráták.

Az illegális szoftverhasználatot tekintve a fejlődő és fejlett gazdaságok között tapasztalható olló továbbra sem szűkül. Példának okáért Kínában az egy PC-re eső szotfveres költés negyede az orosz, indiai, vagy éppen brazil adatnak, és csak 7 százaléka az Egyesült Államok hasonló értékének.

Milyen gyakran használ kalóz, vagy nem teljes körű licenccel rendelkező szoftvert?
BSA

Azok a felhasználók, akik a felmérés során azt mondták, hogy a legtöbb szoftverük illegális, jellemzően fiatal férfiak, akik egyébként több programot telepítenek számítógépeiken, mint a felhasználók egyéb csoportjai. Az üzleti döntéshozók saját bevallásuk szerint gyakrabban alkalmaznak kalózszoftvereket, mint más felhasználók.

A megkérdezettek szerint ugyanakkor továbbra is fontos a szellemi tulajdon védelme: tízből hét felhasználó támogatja azt, hogy az innovációkkal előálló fejlesztőket meg kell fizetni, hogy további újdonságokkal álljanak elő.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.