Tech hvg.hu 2012. április. 23. 12:55

IT-kiadások: Magyarország szerénykedik

A feltörekvő piacokon az idén 1,22 billió dollár forgalom várható, ami több mint a globális forgalom 31 százaléka – jelentette a Gartner piackutató cég. Magyarország regionális összehasonlításban is elég szerény részesedésre számíthat.

A feltörekvő régiókban, így Ázsiában és Óceániában (az olyan fejlett gazdaságokat nem számítva, mint Japán, Ausztrália, Új-Zéland, Szingapúr, Dél-Korea, Hongkong, és Tajvan), Latin-Amerikában, a Közel-Keleten (Izraelt nem számítva) és Afrikában, Közép- és Kelet-Európában folytatódik az informatika pozitív fejlődése a gazdasági körülmények és a fejlett piacok pénzügyi bizonytalanságai ellenére is.

„A legnagyobb pezsgést öt ország mutatja: Brazília, Oroszország, India, Mexikó és Kína (BRIMC), s ezekhez tartozik az idei IT-költések fele a feltörekvő piacokon. És ezek az országok adják a világ informatikai kiadásainak 17 százalékát, ami közel 658 milliárd dollárt jelent, s a piacok messze vannak még a telítettségtől” – közölte Luis Anavitarte, a Gartner kutatási elnökhelyettese.

Regionálisan nézve Latin-Amerikában 326 milliárd dolláros IT-forgalomra lehet számítani, ahol a professzionális piac részaránya 48,4 százalékos. Fogyasztói informatikára idén 168 milliárd dollárt költenek majd a térségben.

A Közel-Keleten és Afrikában 2012-ben 244 milliárd dolláros lesz az informatikai piac, amelyből Szaúd-Arábia, Törökország és Dél-Afrika közel 35 százalékot szakít ki. A professzionális piac 38 százalékot tesz ki, és 93 milliárd dolláros várható forgalmat jegyez.

Közép- és Kelet-Európában az idei várható IT-költések 158 milliárd dollárra rúgnak. A professzionális piac aránya 48,2 százalék, ami 76 milliárd dollárt jelent. A fogyasztói IT-piacon 81,7 milliárd dollár értékű áru cserélhet gazdát az idén. Oroszország részesedése csaknem 45 százalékos, amit Lengyelország követ 11,8 százalékkal, Csehország 7,7 százalékkal és Magyarország 3,7 százalékkal.

Mivel még mindig elég nehéz eladni az informatikai piacon, a Gartner arra számít, hogy az új vásárlók megnyeréséért ádáz harc fog dúlni. A profi felhasználók esetében pedig olyan termékkörök viszik majd a prímet, mint a felhőszolgáltatások és a mobiltechnológiák.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.