Tech hvg.hu 2012. április. 16. 17:17

Terminátorlencsék bakáknak és civileknek – kiterjesztett valóság

A virtuális és kiterjesztett valóság új korszakát hozhatják el azok a kontaktlencsék és szemüvegek, amelyek egyelőre amerikai katonai megrendelésre készültek, s olyanféle képet vetítenek a harcos elé, amilyet korábban csak a filmbéli terminátor látott. De már a civil felhasználás is közel van.

Washington államban, Bellevue-ben működik az Innovega cég, amelyet a DARPA, az amerikai védelmi minisztérium alá tartozó technológiai fejlesztési ügynökség bízott meg speciális kontaktlencsék és szemüvegek kifejlesztésével, hogy azokra vetíthessék a szükséges harctéri információkat. A jelenleg használatban lévő rendszerben a sisakra vagy egy fejpántra szerelve viselhető egy apró információs képernyő (fejképernyő – HUD – head-up display). Erre hamarosan semmi szükség sem lesz, ha a pehelykönnyű kontaktlencsék képesek lesznek átvenni a feladatait.

Így lát a terminátor. Valóság és információk egyben
terminator.wikia.com

A fejképernyő gondolatát azonban nem dobták ki egészen, hanem átültették egy speciális HUD szemüvegbe. Ez első ránézésre csak egy divatos napszemüvegnek tűnik, s a viselője ezt a funkcióját is élvezheti, de közben (habár tökéletesen látja a való világot) az iOptik rendszer (a név kiejtve a szemoptika kifejezést formázza angolul) segítségével a virtuális és kiterjesztett valóságot is érzékeli. És ehhez nem kell egy féltégla méretű eszközt a fején viselni.

Ez a fejlesztés része a DARPA úgynevezett „Katona centrikus képalkotás számítógépes kamerákon keresztül” kacifántos nevű projektjének (érthetően csak SCENICC kódnéven emlegetik), amely azt célozza, hogy a harcosok olyan hardver- és szoftverfejlesztéseket kapjanak, amelyekkel igénybe vehetők a tudatosságukat, a biztonságukat és a túlélőképességüket jelentősen emelő rendszereket.

Kontaktlencse és képernyő egyben. A sci-fi valóság lett
Innovega

A felhasználók egyszerre két dolgot láthatnak: kivetített információkat és sokkal távolabbi képeket. A retina mindkettőt képes élesre fókuszálni. A kutatók a nanotartományban működő technikákkal fejlesztették a lencséket, hogy fókuszáló eszközökkel láthassák el a lencséket. Azaz a kontaktlencsébe beágyazták a fókuszáláshoz szükséges optikai elemeket – közölte az iOptikról az Innovega, méghozzá úgy, hogy a mikrokomponensek nem interferálnak a viselő normál látásával. Azaz minden tiszta és éles.

A cég szerint a rendszer lehetővé teszi, hogy az emberi szem a mikrokijelzőn feltűnő információt szimultán lássa a valóságos környezettel. A DARPA és az Innovega is úgy véli, hogy a technológia széleskörű polgári alkalmazásba mehet át, de erre még pár évig várni kell. A terméket jelenleg klinikailag tesztelik, s egyszer talán videójátékokhoz, 3D-s mozifilmekhez és a jövőben kifejlesztett virtuális világokhoz is használhatjuk majd. Az Innovega szerint az első publikusan elérhető iOptik-termékek 2014 végére jelenhetnek meg a piacon.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.