Tech MTI 2012. április. 10. 13:29

Új fajra terjedhetett át a rejtélyes alaszkai kór

Az alaszkai jegesmedvéken is megjelentek a tünetei annak a rejtélyes kórnak, amely több gyűrűsfóka (Pusa hispida) és csendes-óceáni rozmár (Odobenus rosmarus divergens) megbetegedését, illetve pusztulását okozta a közelmúltban az állam északi partjainál.

Foltokban kopasz, és váladékozó sebhelyekkel borított kilenc jegesmedvét találtak az alaszkai Barrow város melletti Beaufort-tengeri régióban - derült ki az amerikai földtani intézet (USGS) közleményéből, amely szerint hasonló tüneteket észleltek a korábban felfedezett beteg fókáknál és rozmároknál.

Utóbbiakkal ellentétben azonban a fertőzött jegesmedvék máskülönben egészségesek voltak - magyarázta az USGS alaszkai tudományos központjának biológiai részlegét vezető Tony DeGange. Hozzátette, a jegesmedvék esetében nem történt pusztulás. A szakember szerint a kilenc medve azon 33 példány közé tartozott, amelyeket mintavétel céljából fogtak be a biológusok az északi-sarki partvidéket felölelő rutintanulmány készítése során.

Részleges szőrveszteséget már korábban is észleltek a jegesmedvéknél, ám a jelenség mostani előfordulásának a gyakorisága, illetve a fókáknál és rozmároknál tapasztalt kór jelentősen növeli az aggodalmakat - mutatott rá a kutató. Az USGS jelenleg a többi állatot vizsgáló ügynökségekkel együttműködve kutatja, hogy van-e összefüggés az esetek között.

AP

A rejtélyes kór megjelenését tavaly nyáron észlelték először a kutatók. A Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA) szerint akkor nagyjából hatvan elpusztult, és további 75 fertőzött fókát találtak. A példányok többsége gyűrűsfóka volt, előfordultak azonban szalagos fókák (Histriophoca fasciata), szakállas fókák (Erignathus barbatus) és pettyes fókák (Phoca largha) is a fertőzött egyedek között.

A kutatók szerint a lebetegedett fókák, illetve az északnyugat-alaszkai partoknál talált rozmárok közül sok még csak fiatal példány volt: nehéz légzésről, és fásult állapotról tanúskodtak, valamint vérző sebektől szenvedtek. Előzetes tanulmányok szerint a tüneteket valószínűleg nem sugárzás okozza, amelynek lehetősége a fukusimai atomerőműnél történt katasztrófa idejét és kiterjedését tekintve merült fel.

A rejtélyes kór továbbra is terjed a fókák körében. Alig egy hónappal ezelőtt foltokban kopasz és beteg szalagosfóka-kölyökre bukkantak az Alaszkai-öbölnél. Az állat olyan rossz állapotban volt, hogy el kellett altatni. A jegesmedvék a veszélyeztetett fajokra vonatkozó törvény (ESA) oltalma alá tartoznak, és a csendes-óceáni rozmárok, valamint a gyűrűs-, szakállas- és szalagos fókák esetében is felmerült a jegyzékbe vétel lehetősége.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.