2012. április. 05. 15:29 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 05. 15:27 Tech

Még mindig nem találtak helyet a gigantikus távcsőhálózatnak

Ismét elhalasztották a döntést a világ legnagyobb távcsőhálózatának helyszínéről. Az elképzelések szerint Dél-Afrikában, vagy Ausztráliában építenék fel az SKA nevű rendszert.

Az SKA rövidítés a Square Kilometre Array, vagyis a négyzetkilométeres hálózat kifejezést takarja.

A rendszer a déli féltekéről vizsgálja majd az égboltot, ahonnan a Tejútrendszer központi térsége is jól megfigyelhető. A hálózatot különálló kisebb távcsövekből építik fel, ezek felületét összerakva egy négyzetkilométer összfelületet kapnának. A 2 milliárd eurós berendezés több mint ezer rádióantennából áll, amelyeket csaknem háromezer kilométer átmérőjű területen állítanak fel.  

A tudósok reményei szerint az SKA ötvenszer, de akár százszor is érzékenyebb lesz, mint a mostani legnagyobb teljesítményű rádióteleszkópok, így a berendezés segítségével a világegyetemmel kapcsolatos olyan alapvető kérdésekre kaphatnak választ, hogy mikor keletkezett az univerzum és miért tágul.

Az eredeti elképzelések szerint a létesítmény létrehozásáért felelős manchesteri székhelyű konzorcium kétnapos hollandiai tanácskozásán döntöttek volna a helyszínről. A résztvevők azonban csak egy kis tudományos munkacsoport létrehozását határozták el, amely megvizsgálja, hogy melyik az ígéretesebb a két helyszín közül. A munkacsoport május közepén ismerteti véleményét.

Naledi Pandor, a Dél-Afrikai Köztársaság tudomány- és technológiaügyi minisztere csalódottságát fejezte ki a halasztás miatt. "Azt reméltem, hogy 2012 első felében megszületik a döntés" – mondta.

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.