2012. március. 21. 12:31 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. március. 21. 13:03 Tech

Abel-díjat kapott Szemerédi Endre

Abel-díjat kapott Szemerédi Endre Széchenyi-díjas magyar matematikus, az MTA Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézete, valamint az egyesült államokbeli Rutgers Egyetem tudósa - jelentette be szerdán a díjbizottság Oslóban.

A Wikipédia szerint Szemerédi Endre Széchenyi-díjas magyar matematikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Nemzetközi tudományos ismertséget szerzett kombinatorikai, számelméleti és algoritmuselméleti kutatásaival, eredményeivel.

Legjelentősebb eredményét 1975-ben érte el, amikor Erdős Pál és Turán Pál egyik sejtését bizonyította, miszerint minden pozitív felső sűrűségű sorozat tartalmaz tetszőleges hosszú számtani sorozatot.1990-től a Rutgers Egyetem számítógép-tudományi tanszékének egyetemi tanára.

Szemerédi Endre 2008-ban Rolf Schock-díjat kapott Stockholmban, idén pedig Széchenyi-díjat vehetett át itthon.

A matematika Nobel-díjaként ismeretes Abel-díj kimagasló matematikai eredmények elérését, alapvető matematikai problémák megoldását, új technikák és alaptételek kidolgozását, új kutatási területek megalapozását jutalmazó nemzetközi elismerés.

A díjbizottság közleménye szerint a magyar tudós a "diszkrét matematikához és az elméleti számítógép-tudományhoz való fundamentális hozzájárulásáért" részesült Abel-díjban.

Az Abel-díjat Niels Henrik Abel (1802-1829) norvég matematikus emlékére alapították. Abel kivételes tehetségű és gondolkodású matematikus volt, kimagasló eredményeket ért el a sorok, az algebrai egyenletek, valamint az elliptikus és hiperbolikus függvények elmélete terén. Az algebrai egyenletek vizsgálata közben lerakta a csoportelmélet alapjait: a kommutatív csoportokat róla nevezték el Abel-csoportoknak. 1824-ben Abel bebizonyította, hogy az általános ötödfokú egyenlet csupán a négy alapművelettel és gyökvonással nem oldható meg.

Abel-díjat először 2003-ban a francia Jean-Pierre Serre kapott. 2005-ben egy magyar származású amerikainak, Peter D. Lax-nek ítélték az elismerést.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.