Felfedezték a vörös galaxisok legtávolabbi csoportját
Vörös galaxisok legtávolabbi csoportját fedezte fel egy nemzetközi kutatócsoport, tanulmányuk az Astrophysical Journal Letters című folyóiratban lát napvilágot.
A galaxishalmaz 10,5 milliárd fényévnyire, az Oroszlán-csillagkép irányában található. Harminc galaxis tömörült csoportba, valóságos várost alkotva. Ez a világegyetem legkorábbi ismert galaxisvárosa - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon.
Érdekes módon a galaxishalmaz mostanáig elkerülte a csillagászok figyelmét, noha földi telepítésű és űrteleszkópok sora pásztázta az égbolt adott szegmensét. A csoportosulás még a Hubble "mindent látó szeme" elől is rejtve maradt.
A Chilében működő Las Campanas obszervatórium csillagászai megfigyeléseiket a 6,5 méter átmérőjű Magellan-Baade teleszkópra szerelt új, nagyteljesítményű FourStar infravörös kamera segítségével végezték. Öt speciális szűrőt használva sikerült egyszerre pontosan meghatározni a Föld és több ezer távoli galaxis közötti távolságot.
Kutatásaik eredményeként a korai világegyetem 3D-s térképét alkották meg, amelyen felfigyeltek a galaxisok érdekes csoportosulására, ezek abból az időből származnak, amikor az univerzum mindössze hárommilliárd éves volt.
"Ez azt jelenti, hogy a galaxishalmazt ifjúkori állapotában vizsgálhatjuk. Még mindig fejlődik, növekszik, s végül több ezer galaxisból álló kompakt struktúrát hoz létre" - magyarázta a tanulmány vezető szerzője, Lee Spitler ausztrál csillagász, hozzátéve: az ilyen rendszerek tanulmányozása segít az asztronómusoknak megérteni, hogy miként befolyásolja környezetük a galaxisokat, hogyan fejlődnek és egyesülnek nagyobb struktúrákba.