Harmincezer éves növények hajtottak ki
A szibériai tartós fagy olyan jól konzervált egyes növényi részeket, hogy orosz kutatók laboratóriumi körülmények között képesek új életre hívni őket.
A kísérlet sikere rávilágít arra, milyen nagy jelentőséggel bírnak a tartós fagy állapotában lévő talajterületek olyan élőlények megőrzésében, amelyeket régóta eltűntek hittek - írják a biológusok a Proceedings című szaklapban megjelent tanulmányukban.
A növényminták, amelyekkel Szvetlana Jasina, az Orosz Tudományos Akadémia kutatója és munkatársai dolgoztak, föld alatti üregekből származnak. Ezeket mintegy 31 ezer évvel ezelőtt földimókusok ásták és használták táplálékuk elrejtésére. Az üregek ma 38 méterrel a tartós fagy állapotában lévő föld felszíne alatt vannak, és egész idő alatt sosem olvadtak fel.
A különböző, az üregekben talált növényekből a tudósok a Silene stenophylla nevű fajt választották ki, amely a habszegfűk nemzetségébe tartozik. A még éretlen termésekből embrionális szövetet vettek és a laborban palántákat neveltek belőlük, majd ezeket elültették. Az összehasonlítás kedvéért az azonos faj ma élő példányaiból vett magokból is tenyésztettek növényeket.