Tech hvg.hu 2012. február. 13. 07:24

Chuck Norris nem halt meg

Chuck Norris nem halt meg, és a Facebook sem állt le az ígért internetes támadások következtében. Nem átverés viszont a Win32/Carberp trójai egyik újabb támadási módszere, és a DNS Charger kártevő sem viccel.

A januári vírusokra és fenyegetésekre visszatekintve örömmel konstatálhatjuk, hogy Chuck Norris nem halt meg, és a Facebook sem állt le az ígért internetes támadások következtében. Két további kiemelten fontos téma is napirenden volt az Antivirus blogon a kártevőkkel kapcsolatban. Az egyik a Win32/Carberp trójai egyik újabb támadási módszere, amely ezúttal egy állítólagos Facebook bejelentkezési hibára hivatkozva 20 EUR összeget igyekezett hamis üzenetével kicsalni a felhasználóktól. A másik téma az úgynevezett DNS Charger kártevő, amely a felhasználók számítógépein szereplő DNS, azaz Domain Name System beállításokat módosítva észrevétlenül kártékony webhelyekre irányítja át az áldozatok böngészőjét. A dolog aktualitását mutatja, hogy 2012. március 8. után az ilyen fertőzött gépek a manipulált DNS-szerverek leállítása miatt mindaddig nem lesznek képesek elérni az internetet, amíg el nem végzik a mentesítést. Ez elsősorban a Windows, de emellett részben az OS X klienseket is érint, hiszen ezekre az operációs rendszerekre gyártották az említett trójai kártevőket.

Mindenképpen érdemes tehát ellenőrizni DNS-beállításainkat. Ezt akár többféle módszerrel is megtehetjük. Kipróbálhatjuk az FBI által készített hivatalos ellenőrzést, amely begépelt IP-címünk alapján segít meghatározni, vajon fertőzött-e a számítógépünk. Emellett más, hasonló célú oldalak is segíthetnek, például a németországi www.dns-ok.de, valamint a művelethez az angol nyelvű www.dns-changer.eu/en/check.html is a rendelkezésünkre áll.

Chuck Norris

Befagyott a vírustoplista

Az ESET minden hónapban összeállítja a világszerte terjedő számítógépes vírusok toplistáját, amelyből megtudhatjuk, hogy aktuálisan milyen kártevők veszélyeztetik leginkább a felhasználók számítógépeit.

A tavaly decemberi összesítéshez hasonlóan a januári adatok alapján továbbra is vezet a HTML/ScrInject.B trójai, amely már régi szereplője a listáknak. Ez a trójai hátsó ajtót nyit a megtámadott rendszeren, és ezen keresztül a háttérben további kártékony JavaScript-állományokat kísérel meg letölteni a számítógépre.

A decemberben végre második helyre csúszott Autorun egyelőre őrzi pozícióját, és a Conficker féreg is maradt a negyedik helyen, korábban mindegyikük hosszú ideig volt képes vezetni a fertőzési listát. Egy apró előrelépéssel ezúttal hetedik lett a JS/TrojanDownloader.Iframe.NKE trójai, amely önhatalmúlag módosítja a böngészőklienst, és ezzel észrevétlenül átirányítja a találatokat különféle kártékony programokat tartalmazó rosszindulatú weboldalakra. Az ilyesfajta trójai kártevő kódja leggyakrabban különféle weboldalak HTML-beágyazásaiban található.

Összességében elmondhatjuk, hogy az év első hónapja nem rendezte át jelentősen a decemberi felállást, mindössze minimális sorrendcserék történtek a mezőny hátsó felében. Az elkövetkező hónapokban remélhetőleg tovább gyengül az Autorun vírus és a Conficker féreg, és a jelek szerint várható a toplistán a trójaiak arányának emelkedése, amire a februári Valentin-nap csak ráerősít majd.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.