Tech hvg.hu 2011. december. 29. 15:29

2012 technológiai trendjei

A technológiai fejlődés rendületlen, minden évben újabb és újabb csúcsokat érünk el. A trendek tehát megjósolhatók. Prognózisok a jövő évre.

Ha elromlik egy monitor vagy ellopnak egy telefont, arra az eset bekövetkeztekor kell reagálni. Az a szervezet azonban nem működhet hosszú távon gazdaságosan, amelyik nem rendelkezik legalább középtávú IT stratégiával. A Gartner összegyűjtötte azt a tíz legfontosabb technológiát, amelyet jövőre (is) figyelembe kell venniük a vállalatoknak, stratégiájuk tervezésekor - áll a Computerworld cikkében.

Tabletek
Nem létezik egyetlen globális platform vagy technológia, ami általánosan uralná a piacot, így a vállalatoknak 2012-ben is fel kell készülniük a heterogén eszközpark kezelésére. Ezt a trendet tovább erősíti az alkalmazottak saját eszközeinek munkába állítása (BYOD, Bring Your Own Device), melyre egyre inkább mint egyfajta külső forrás bevonásának lehetőségére tekintenek a vállalatok. A Gartner becslése szerint az évtized közepéig átlagosan 2-4 különböző típusú intelligens klienst kell integrálni a munkafolyamatokba.

Ennek megfelelően két mobil stratégiával kell előrukkolniuk a vállalatoknak: az alkalmazottakat (B2E) és a fogyasztókat (B2C) célzó lépéseket kell tenniük. Előbbi terén közösségi, üzleti, pénzügyi és kockázatkezelési célok kielégítésének igénye jelentkezik, utóbbi, B2B tevékenységet is magába foglaló esetben pedig olyan feladatokat kell ellátni, mint a vállalati információhoz és rendszerekhez való hozzáférést biztosító API-k kezelése, fejlesztése, külső partnerek alkalmazásaival való integráció, ide értve az olyan szolgáltatásokat is, mint a webes keresés és a közösségi hálózat.

Mobilalkalmazások és interfészek
A több mint 20 éve ismert felhasználói felület paradigmája változik, a jól megszokott ablakok, ikonok, menük átadják helyüket a mobilközpontú interfészeknek, melyek érintéseket, mozdulatokat képesek értelmezni, hangérzékeny inputokkal vezérelhetők, hogy csak néhány újdonságot említsünk. Olyan alkalmazások megjelenése várható a közeljövőben, melyek egyes területekre kiemelt figyelmet fordítanak, amellett, hogy egyszerűbbé válnak, de egymással kombinálva összetett megoldásokat nyújtanak. Fogyasztói és vállalati szinten is előtérbe kerülnek az olyan keresztplatformos fejlesztői eszközök, mint a Motorola nemrég bejelentett RhoElements-e. A HTML5 ezen modell kihívásaira képes hosszú távú választ adni, a Gartner jóslata szerint ezért 2015-re a ma még natív alkalmazások fele már webes appként lesz elérhető.

Kontextuális és közösségi felhasználói élmény
A „környezet-érzékeny" számítástechnika a végfelhasználó környezetével, tevékenységével, kapcsolataival és igényeivel összefüggő információk felhasználása révén fejleszti a rendszerrel való kommunikáció minőségét. „Előre látja" a felhasználó szükségleteit és proaktívan tesz is azok kielégítéséért, testre szabott tartalmakat, termékeket vagy szolgáltatásokat kínálva. A jelenség egyre szélesebb körben mutatkozik meg: mobil, közösségi, helyzetmeghatározási, fizetési és kereskedelmi alapokon egyaránt mind népszerűbbé válik használata.

MTI / Szigetváry Zsolt

Közösségi oldalról pedig az alkalmazásinterfészek igazodni fognak a közösségi hálózatok jellemzőihez, az innen származó adatok ugyanis kulcsfontosságúak a kontextuális információhasznosítás szempontjából. Mindamellett a piackutató 2012 végére vagy 2013-ra várja a konzumer közösségi hálózatokba mutató befektetési buborék kidurranását. A trend egy évvel később eléri a vállalati közösségi hálózatokat, fejlesztőket is, vélekedett a Gartner.

Dolgok internete - Internet of Things
Az IoT (Internet of Things) elképzelés jövőre még nagyobb szerepet kap. Egyes becslések szerint 2020-ra ötvenmilliárd eszköz csatlakozik majd a világhálóra, jóval felülmúlva az emberi internetezők számát. Ezt az elektronikus készülékekbe szerelt érzékelők és azok intelligenciájának fejlődése teszi lehetővé. Noha a trend évek óta létezik, csak mostanában kezd mainstreammé válni: a 2012-es év ebből a szempontból fontos változásokat hozhat az azonosítást, érzékelést és kommunikációt szolgáló technológiák (beágyazott szenzorok, képfelismerés, NFC fizetés stb.) fejlődésének felgyorsulása miatt. Ezzel elérik azt a kritikus tömeget és gazdasági fordulópontot, ami az IoT robbanásszerű terjedéséhez szükséges.

Szoftverboltok
Az Apple és az Android nyújtotta központosított alkalmazás-piacterek már napjainkban is programok százezreit kínálják. A Gartner előrejelzése szerint három éven belül elérjük a 70 milliárd alkalmazásletöltést - éves szinten. Ez a jelenleg szinte kizárólag fogyasztói oldalról mutatkozó trend kiterjedőben van a vállalati szférára, 2012-ben jelennek majd meg az első olyan vállalati appok, amelyek igazán sikeresek, sokak által használtak lesznek. Ehhez természetesen szükség lesz vállalati célú online alkalmazásboltok létrejöttére és koncepcióváltásra, a szoftverek kiválasztását, telepítését és felügyeletét tekintve.

Következő generációs analitika
Három területen is fejlődést mutat a szegmens. Egyrészt látszik a hagyományos, offline analitikától való elmozdulás az úgynevezett in-line, beágyazott analitika felé - ez a régóta jelentkező változás jövőre még inkább kiteljesedik. Emellett előtérbe kerül a múltbeli adatok és a valós idejű, több rendszerből származó adatok egyszerre történő elemzése, melyet a jövő szimulálására és becslésére használnak fel. A harmadik trend pedig a strukturált és egyszerű adatok egyéni elemzésétől való eltávolodás a komplex és különböző típusú (szöveg, videó stb.) adatok csoportmunkában történő elemzése felé. Ezzel párhuzamosan az analitika is megkezdi beköltözését a felhőbe.

Már az idei év során is megfigyelhető volt az analitika döntéstámogatásra és csoportmunkára való fókuszáltsága. Innen is van továbbvezető út: szimulációt, előrejelzést, optimalizációt és egyéb analitikát lehet (és kell is) nyújtani, nem csupán egyszerűen információt, hogy még rugalmasabban hozhassanak döntést a vezető pozícióban levők.

Adatrobbanás
Az angol terminológiában Big Data néven ismert jelenség kikényszeríti a hagyományos adatkezelési technológiák fejlesztését vagy leváltását. Ennek az egyik legnagyobb hajtóerejét az imént említett analitika fejlődése okozza. Fel kell készülni például olyan helyzetekre, hogy a jövőbeli felhasználók nem lesznek képesek minden használható információt egyetlen adattárházba rögzíteni.

Memóriaalapú számítástechnika
2012 a flash meghajtók éve lesz a Gartner szerint, a fogyasztói és a vállalati szegmensben egyaránt, sőt, a beágyazott rendszerekben is megjelennek az SSD-k. A nagyméretű memóriaalapú adattárolás új alkalmazásmodelleket hoz magával. Memóriában (in-memory) való analitika, eseményelemző platformok, alkalmazásszerverek, adat- és üzenetkezelés - csak néhány a Gartner által megjósolt technológiákból. A piackutató szerint valamikor 2012 és 2013 környékén éri el azt az inflexiós pontot a memóriaalapú adattárolók ára, amikortól általánosan és viharos gyorsasággal elterjednek majd.

Extrém alacsony energiaigényű szerverek
Egyre többen kísérleteznek alacsonyfogyasztású szerverek létrehozásával, melynek során a hagyományos, nagyteljesítményű processzor-architektúra küzd meg a keveset evő, ugyanakkor mérsékelt teljesítményt felmutató kialakítással. Noha egyértelműnek látszik, hogy számos helyen van létjogosultsága az utóbbi koncepciónak, elsősorban a nem kiemelten számításigényes feladatokat ellátó megoldásokban, mint például terheléscsökkentés/elosztás, website-ok statikus objektumainak tárolása stb., a Gartner mégis úgy véli, hogy ez a modell potenciálisan megnöveli a működtetési költségeket, ezért nem várja dinamikus elterjedésüket 2012-ben.

Cloud computing
A legtöbb iparágban direkt vagy indirekt módon megjelenik a számítási felhő. Noha a kezdeti lépéseken már túl vagyunk, a Gartner szerint még 2012 sem lesz az igazi felfutás ideje. Mindazonáltal az olyan cégek, mint az Oracle, az IBM és az SAP, mind komoly energiákat mozgósítanak a következő két évben, cloud szolgáltatások nyújtása érdekében. A piackutató a Microsoft saját felhőalapú kínálatának felpörgetésével és a fent említett nagyvállalatok nyújtotta lehetőségek kibővülésével komoly versenyhelyzet kialakulását prognosztizálja.

Eközben lezajlik a „felhő megértésének folyamata" is. 2011-ben - és javarészt 2012-ben is - csak tanulják a vállalatok a cloud computing képességeit, ezt követően viszont gyors és nagy tömegű átállást vár a Gartner a cloud szolgáltatások implementálása és a magánfelhők elterjedése tekintetében. 2012-ben a figyelem elsősorban a hibrid megoldásokra fog irányulni, illetve a felhőalapú megoldások biztonságára, kezelhetőségére. Az olyan hitelesítő programok, mint a FedRAMP és CAMM készen fognak állni az első tesztekre, így biztosítva az új platform védelmének erősödését. Ez a trend egyébként oda fog vezetni, állítja a Gartner, hogy 2015-re a cloud szolgáltatások az outsourcinggal foglalkozó piaci csúcsszereplők bevételének akár 15 százalékát is felfalhatják.

Hazai pályán a Bell Research készített tanulmányt, a 2012-es trendeket kutatva
Magyarországon a mobilbanki alkalmazások forradalma várható jövőre, köszönhetően az okostelefonok dinamikus terjedésének (az idei év végére durván 1 millió példány található már az előfizetőknél). Leginkább számlalekérdezésre, átutalások és online vásárlások lebonyolítására vágynak a hazai felhasználók, derült ki a piackutató Hungarian eBanking Report 2011 felméréséből. A kommunikáció területén, az üzleti piacon a legnépszerűbb szolgáltatáskombinációnak a fix telefon és a vezetékes internet összekapcsolása számít. A második legjellemzőbb, bár az előzőnél jóval kevésbé elterjedt a mobilhang és a mobilinternet párosa. A szakértők szerint a vezetékes telefon mint szolgáltatás mindinkább beolvad a csomagokba, szerepe egyre kevésbé meghatározó. A fenti trendek folytatódása várható 2012-ben is.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.