2011. december. 28. 14:50 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 28. 14:45 Tech

Feltérképezték Dzsingisz-kán utódjának genomját

Dzsingisz kán (1162 - 1227) egyenes ági leszármazottjának genomját térképezték fel kínai tudósok.

A projektet irányító Csou Huanmin (Zhou Huanmin), a Belső-Mongóliai Agráregyetem biológiai kutatólaboratóriumának vezetője bejelentette, hogy ez volt az első mongol személy, akinek szekvenálták a teljes genomját.

Az illetőről csupán annyit közöltek, hogy a férfi Dzsingisz kán 34. nemzedékbeli leszármazottja és Hszilingol (Xilingol) prefektúrában él. Csou Huanmin közlése szerint további 199 személy genomját térképezik fel, az így nyert adatokból létrehozzák a mongol genetikai adatbázist.

Mint a projekt vezetője rámutatott, a genom feltérképezése fontos az etnikum-specifikus genetikai betegségek megismerése szempontjából.

(A szekvenálás olyan biokémiai módszer, amelyet a DNS-t alkotó alapegységek, az úgynevezett nukleotidok sorrendjének megállapítására használnak. A DNS szekvenciája határozza meg azt az örökletes genetikai információt, amely minden élő szervezet működésének alapprogramját adja). 
 

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.