2011. december. 06. 08:27 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 06. 09:24 Tech

Egy kocsma alatt találták meg VIII. Henrik hajódokkját

Angol régészek VIII. Henrik hajódokkjának helyét fedezték fel a délkelet-angliai Kent grófságban folytatott ásatások során.

A hajódokk-maradványokat és a középkori leleteket a grófság északi részén lévő Chatham városában, a Medway folyó partján, a Command House nevű kiskocsmánál folytatott ásatás során tárták fel. A helyszínen folytatott első ásatási munkálatokat a History Channel televíziós csatorna rögzítette az egyik műsora számára. 

A leletek azt bizonyítják, hogy a pub a város egyik legrégebbi hajódokkjának helyén áll. A régészek VIII. Henrik korabeli hajóépítők által használt kampókra, szögekre és fedeles korsókra bukkantak. "Találtak egy gyönyörű tetőcserépdarabot, amely valószínűleg a középkori Chatham-templomból származik. Egy agyagsípot, néhány vasszerkezetet és egy feltehetőleg Tudor-kori téglát" - mondta el a BBC brit közszolgálati tartalomszolgáltatónak Richard Holdsworth, a Chathami Történelmi Hajódokk illetékese.

A dokk és térsége szerepel a brit kormány lehetséges világörökségi helyszíneket felvonultató listáján. Nagy-Britannia évente egy helyszínt javasolhat és a medway-i tanács reményei szerint a mostani felfedezésnek köszönhetően a chathami dokk jelölése 2013-ra is előre kerülhet.

Az első írásos bizonyíték, amely szerint a Brit Királyi Haditengerészet használta a Medway folyót 1547-ből, VIII. Henrik halálának évéből származik. I. Erzsébet (1558–1603) uralkodása idején Chathamban volt a szigetország hajóflottájának legfontosabb dokkja, a királynő hajóinak többsége a Medway folyón vészelte át a telet. 1613-ban a chathami dokk átköltözött a mai helyére, a Tudor-kori elődöt pedig átépítették.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.