2011. november. 21. 08:11 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. november. 21. 08:08 Tech

Hungaroszaurusz: először látható a magyar dínó

Pénteken nyílt meg a Természettudományi Múzeum új, állandó kiállítása, Eltűnt világok, a dinoszauruszok kora Magyarországon címmel. A látogatók teljes életnagyságban láthatják többi között a Bakonyban talált leletek alapján a valaha élt őshüllőket, köztük a Hungaroszauruszt is - közölte az MR1-Kossuth Rádió.

A kiállításon egy ősi folyótorkolat partján egy hídon átsétálva figyelhetik meg a látogatók, amint egy életnagyságú őskrokodil, az  Iharkutosuchus mászik ki a vízből. A különleges látványt a folyóparti mocsár fajai teszik felejthetetlenné: a 4 méteres Hungarosaurus tormai, a kétméteres növényevő dinoszaurusz, egy Rhabdodontida ,a pulykanagyságú tollasdínó a  Pneumatoraptor fodori - olvasható a kiállítás ismertetőjében.

A kréta időszaki mocsár fölött egy óriási, mintegy hatméteres repülő hüllő, a Bakonydraco galaczi portyázik. Valamennyi, az iharkúti lelőhelyről előkerült őshüllő- és dinófaj eredeti leleteit is bemutatjuk a kiállításban. A magyar dinókról készült rekonstrukciókkal pedig egészen testközelbe hozzuk a régen élt lényeket.

Először látható a Hungaroszaurusz és a Pneumatoraptor teljes csontváza, valamint a világszenzációnak számító Ajkaceratops koponyarekonstrukciója. A kiállításban azokat az őshüllőket mutatjuk be, melyek felfedezőjükkel Ősi Attilával együtt a világ legrangosabb természettudományos magazinjában, a Natureben is szerepeltek.

A kiállítás kapcsán az MR1-Kossuth Rádió Oxigén című műsorában többek között elhangzott még, divat lett manapság a dínókról beszélni. A dinoszauruszok után a XVIII. században kezdtek kutatni, addig az emberek azt hitték, hogy a vízözönnel haltak ki ezek a hatalmas állatok. Olyan elképzelés is volt, hogy a rettenetes gyíkok a világ valamely még ismeretlen részén léteznek, amely tévedésre csak a nagyobb földrajzi felfedezések lezárultával derült fény.