2011. november. 14. 11:22 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 14. 11:24 Tech

A német és lengyel gyárak már nem fojtják meg a cseh erdőket

Az elmúlt húsz év során jelentősen csökkent a cseh hegyek légszennyezettségének mértéke, és az ország északi részén elterülő Ore-hegység egykor haldokló erdőségei ma már a vidék legtisztább régiói közé tartoznak.

A Cseh Földtani Kutatóintézet átfogó vizsgálata szerint az egykor tiszta levegőjű észak-morvaországi Nyugat-Beszkidek és Jeseník hegység azonban ma már a legszennyezettebb területek közé tartoznak, elsősorban a lengyelországi Katowice területén működő gyárak és erőművek káros anyag kibocsátása miatt - írta a Hospodárské Noviny (HN) című napilap. 

Az elmúlt két év során a cseh geológusok apró, jégkéreg-gyűjtő készülékeket helyeztek el a hegyekben az ország tíz pontján. A kémiai vizsgálatok kifejezetten azokra a veszélyes anyagokra - egyebek között kénre, arzénre és ólomra - összpontosultak, amelyek a fosszilis tüzelőanyagok elégetése révén szabadulnak fel a gyárakból és erőművekből. 

A vizsgálatok szerint az egyes kémiai elemek okozta légszennyezettség több mint százszorosával csökkent az 1980-as évek közepén, illetve az 1990-es évek elején mért értékekhez képest. Martin Novak, a kutatócsoport vezetője szerint az alacsonyabb szintű szennyezettség oka, hogy az országon belül, illetve a környező államokban működő erőművek és egyéb gyárak is áttértek a szűrőberendezések, valamint egyéb környezetkímélő megoldások használatára.

A cseh erdőségek drámai pusztulásnak indultak az 1970-es évek végén, a Kelet-Németországból, valamint Lengyelországból érkező rendkívül magas szintű káros anyag kibocsátás következtében - hangsúlyozta Jiri Husek, az észak-csehországi Ore-hegységben lévő Jizerske hegy megőrzésével foglalkozó szervezet szóvivője. Mint hozzátette: az akkor súlyosan károsodott 100 négyzetkilométernyi erdős területen ma már semmi jelét nem látni az egykori pusztulásnak.

A begyűjtött jégkéreg minták alapján a szakemberek azt is pontosan meg tudták állapítani, hogy a veszélyes anyagok mely irányból érkeztek a vizsgált területekre. Jiri Hradec, a cseh Környezetvédelmi Információs Ügynökség (CENIA) vezetője hangsúlyozta, hogy Lengyelország még nem tett eleget a 2004-es uniós csatlakozásakor megszabott feltételnek, miszerint kénmentesíteni kell a gyárait. "Lengyelország haladékot kapott, amikor csatlakozott az Európa Unióhoz, míg a Cseh Köztársaságnak a belépéskor el kellett végeznie a változtatásokat" - emlékeztetett Hradec, hozzátéve, hogy a lengyeleknek kiszabott határidő az idén fog lejárni. Vladislav Chrastny kémikus szerint a cseh hegyek szennyezettsége nem jelent fenyegetést az emberi egészségre nézve.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.