Izgató szárnyrezgetések: átütő információk a muslicákról
A hím ecetmuslica udvarló szárnyrezgetése olyannyira izgalmas hanghatás a nőstény számára, hogy nemcsak érzékszerveit élesíti a párzás előtt, hanem immunrendszerére is hat - idézte brit kutatók megállapítását a BBC hírportálja.
A kutatás eredménye szerint a párosodásra való felkészülés a nőstény muslica számára azt is jelenti, hogy - kevéssé romantikus módon - számításba veszi a lehetséges fertőzéseket is. Elina Immonen és Mike Ritchie, a Szent András Egyetem munkatársai vizsgálataikban arra kerestek választ, hogy milyen gének aktiválódnak, amikor az aprócska gyümölcslegyek párzásra készülnek. A szerelmes nőstény genetikai állapotának felmérése segíthet megérteni azokat az alapvető biológiai okokat, amelyek egy élőlényt szaporodásra késztetnek. Az ecetmuslica (Drosophila melanogaster) kiváló modell erre a célra, mert szinte minden egyes génje feladatát dokumentálták már a genetikusok.
A kutatók hangfelvételt készítettek a hím muslicák udvarló "daláról", melyet szárnyaik rezgetésével állítanak elő. Lejátszották a dalt a nőstényeknek, majd megvizsgálták, hogy mely génjeik aktiválódtak ennek hatására. Kiderült, hogy bekapcsolódtak gének a nőstény gyümölcslegyek csápjában, amely tulajdonképpen a rovar "füle".
"Az igazán nagy meglepetés azonban az volt, hogy az immunfunkcióban részt vevő gének is bekapcsolódtak" - idézte fel Ritchie. A párzásra való felkészülés ezek szerint azt is jelenti a nőstény ecetmuslica számára, hogy előkészíti immunválaszát is egy esetleges fertőzésre.