Tech HVG 2011. szeptember. 21. 17:13

Népszámlálás: Svédország már az 1700-as években titkosított

Nem az emberek aggódtak az adataik miatt, hanem az állam, ezért titkosították a népszámlálás – 1,8 millió lelket mutató – eredményét Svédországban az 1700-as évek közepén.

Akkoriban még fontos szempont volt, hogy a potenciális ellenség meg ne tudja, túlerőben lenne-e a megtámadottakhoz képest. A népszámlálásokat évezredeken át egyértelműen sorozási és adókivetési szempontok diktálták. A lakosság összeírása már a kezdetektől nem szimpla statisztika: a gazdasági tervezést, sőt a politikát is befolyásolja. Az Egyesült Államok megalakulása óta rendszeresen ennek alapján állapítják meg, melyik állam hány képviselőt küldhet a kongresszusba, és ezeket az arányokat mindmáig tízévenként, minden népszámlálás után újraszámolják, sőt a választókerületeket is újrarajzolják.

A népszámlálások hasznáról és az esetleges buktatókról részletesen olvashatnak az e heti HVG-ben.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?