2011. augusztus. 15. 07:36 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 15. 08:13 Tech

Kihaltnak hitt és újra megtalált élőlények kerültek újra veszélybe

Az elmúlt 122 évben legalább 351, korábban kihaltnak hitt állatot fedeztek fel újra a tudósok. Felfedezésük és a védelmükben bevezetett intézkedések azonban nem biztosítják a fajok túlélését.

A Szingapúri Nemzeti Egyetem (NSU) kutatói az Adelaide-i és a Princeton Egyetem munkatársaival közösen készítettek tanulmányt, amely elsőként összegzi az újra felfedezett fajok sorsát. Az újra felbukkant kétéltűek 92 százaléka, a madarak 86 százaléka és az emlősök szintén 86 százaléka került ismét az erősen veszélyeztetett állatok csoportjába.

A legtöbb fajt a trópusokon lelték fel újra, ugyanakkor itt működik a természetet kizsákmányoló legnagyobb rablógazdálkodás. Az életterek csökkenése pedig megnehezíti az adott faj kevés túlélőjének sokasodását. A kutatók által vizsgált fajokat átlagosan 61 évig tartották kipusztultnak. A hosszú időtartam a védelmi intézkedések tervezését is ellehetetlenítette. Amennyiben a fajokat a védelmükre berendezett övezetben már hosszú ideje nem látták, az adott területet átadták a földművelésnek.

"Amennyiben a fajokat ismét felfedezik, de nem védik őket átfogóan, akkor átengedik őket a pusztulásnak és kihalásuk csupán idő kérdésévé válik" – hangsúlyozta Brett Scheffers, az NSU biológusa.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.