Tech life-style.hu 2011. július. 06. 09:36

Tömegközlekedés helyett: ilyen lesz a városi utazás jövője?

Éppúgy a mozgó furcsaságok körébe tartozik egy tomszki fiatalember Deltakat nevű önjáró szerkezete, mint nemrég nálunk...

Éppúgy a mozgó furcsaságok körébe tartozik egy tomszki fiatalember Deltakat nevű önjáró szerkezete, mint nemrég nálunk is bemutatott, ausztrál egyetemisták által jegyzett EDWARD névre keresztelt dicikli. Az új egyszemélyes közlekedési eszköz Vlagyimir Kovaljov autodidakta találmánya. Leírása viszonylag egyszerű: egy dobozból, két lábtartóból és három kerékből áll.

Deltakat
zhelezyaka.com

Ugyanúgy a test döntésével irányítható, mint a skyboard, gyorsasága pedig az irányítópulttal szabályozható. A Deltakat első modelljét 2009-ben állította össze a Tomszkban élő Kovaljov egy függönytartóból, elektromotorból, fémcsavarokból, egy nagyobb és két kisebb kerékből. A skyboard és az elektromos roller közötti konstrukciót hozta ki belőle. Az alváz vagy keret formája háromszögletű volt, hasonló a görögök delta betűjéhez, innen ered a deltakat elnevezés.

A mini közlekedési eszköz új változata elektromos akkumulátorral működik, 40 cm-es magassággal. A feltalálója véleménye szerint negyedóra alatt jól elsajátítható a vele való közlekedés. A lábtartóra állva törekedni kell az egyensúly megőrzésére, balanszozva, mint a skyborddal. Elérhető végsebessége 25 km/h, amit gázpedállal irányít, a közlekedési helyzetnek megfelelően növel vagy csökkent a vezetője. Három 12 V teljesítményű akkumulátora teljes feltöltéssel 25 km távolság megtételére teszi alkalmassá a tomszki műszaki egyetem lapja, a Za Kadri szerint. Szemlélhetjük némi fenntartással a Deltakat működéséről készült videofelvételt, sikerét mégis bizonyítja, hogy az oroszországi Start Alapítvány egyik 2011-es fődíjasa lett a tudományos-technikai kategóriában.

Solowheel
blessthisstuff.com

Igaz, az orosz újdonság sorozatgyártásáról még hír sincs, viszont a piacra kerülésben megelőzte egy hasonló amerikai találmány, az egykerekű motorkerékpár, a Solowheel. A környezetkímélő kategóriába tartozó egykerekű jármű elektromos meghajtását egy 1000 wattos motor biztosítja. Lítiumos akkumulátora 12 km-es táv megtételére teszi alkalmassá 20 km/h sebességgel. A Solowheel-t az idei év elején a New York-i játékvásáron az Inventist cég mutatta be és árusította 1495 dolláros áron. A használat után kényelmesen kézitáska nagyságra összecsukható egykerekű járgány kisebb városi távolságokra akár még a tömegközlekedést is helyettesíthetné. Igaz, egyetlen irányító szerkezete az emberi test, míg az egyensúlyban tartást a Segwayhoz (ez az a járgány, amelyet már mi is ismerünk, a legtöbb plázában ilyeneken suhannak a biztonsági őrök, de a civil közlekedésben nem terjedt el) is használt giroszkóp (pörgettyű) rendszer biztosítja.

Bár az USA-hoz hasonlóan Oroszországban és Kínában is kísérletet tettek például a Segway rendőrségi alkalmazására, egyelőre igazából egyik helyen sem terjedt el, még az üdülő-turistaövezetekben sem. Vajon mi vár a két új találmányra - a Deltakat és Solowheel is csupán technikai csodabogár marad?

Segway
popularairsoft.com
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.