Egyre több kagyló oszladozik a nagykanizsai Csónakázó-tóban
A hét vége óta tömegesen pusztulnak a kagylók a nagykanizsai Csónakázó-tóban, valószínűleg az iszapban lerakódott nagy mennyiségű ammónia miatt - erősítette meg horgászok jelzéseit a tavat kezelő Zrínyi Miklós Horgászegyesület elnöke.
Gombos Imre elmondta: a múlt héten észlelte a halőr először, hogy néhány kagyló elpusztult, de a hét vége óta már nagy mennyiségben úszik a víz felszínén oszlóban lévő kagylótetem. Halbiológussal és állatorvosokkal is beszéltek, akik azt valószínűsítik, hogy a tó iszapjában felgyülemlett ammónia túllépte azt a határértéket, ami már veszélyes a kagylókra nézve.
A puhatestűek a legérzékenyebb vízi élőlények közé tartoznak, elsőként reagálnak a vízminőség változására. A víz PH-értéke és egyéb összetevői azonban megfelelőek - tett hozzá az horgászegyesületi vezető. Egyelőre nem tudják az ammónia túltengés okát, de azt feltételezik, hogy a tavat tápláló Bakónaki-patak moshatta be évek során a felgyülemlett káros anyagot. A vízgyűjtőjén mezőgazdasági területek vannak, de itt halad át például az M7-es autópálya, és az onnan lefolyó csapadékvíz is egyből a patakba kerül.
Gombos Imre azt mondta: a horgászatot egyelőre nem befolyásolja a pusztulás, a vízi növényzet növekedésére pedig inkább serkentőleg hat a felgyülemlett ammónia. Megítélése szerint egy kiadós eső sokat javítana a helyzeten, amire azért is szükség lenne, mert péntektől nagyszámú résztvevővel rendezik meg a tavon a sárkányhajó bajnokságot.