A Windows 8 érkezik, most már biztos: az első kiszivárgott prezentációtól és képernyőképektől kezdve az első...
A Windows 8 érkezik, most már biztos: az első kiszivárgott prezentációtól és képernyőképektől kezdve az első hivatalos videóig (amelyen az érintőképernyő funkciókat mutatják be) most végre eljutunk lassan a tényekig. Az információk egyre csak gyűlnek (mi pedig természetesen folyamatosan közzé tesszük őket). Lassan összegyűlt annyi hivatalos adat, hogy megszülessen az első áttekintés. Milyen lesz a Windows 8, mire számíthatunk, és mire nem? (Az adatok forrásai: Steven Sinofsky Windows divízió vezető, Extremetech, Jensen Harris)
„System on a Chip” architektúra
Bár első pillantásra ijesztő szakszónak tűnhet, a „system on a chip” felépítés valójában csak annyit jelent, hogy a Windows 8 már nemcsak mint asztali operációs rendszer, hanem mint hordozható, mobil eszköz rendszer is változtatások nélkül használható lesz (a „system on a chip” tulajdonképpen táblagépeket, okostelefonokat jelent). Ez annyit jelent, hogy például a táblagépeken használt Windows 8 semmiben sem fog különbözni a hagyományos, otthoni rendszertől.
Kompatibilitás egyszerűen
A visszafelé kompatibilitás mindig egy fontos kérdés (a Vista esetében volt is vele gondunk). Jensen Harris, az MS programmenedzsere az „All Things D” alkalmából rendezett bemutatón mindenkit megnyugtatott: a Win 8 teljesen kompatibilis lesz lefelé. Harris ezt egy Win 8 alatt futtatott MS Office segítségével mutatta be: és valóban, az alkalmazás, bár borzasztóan néz ki az új rendszer alatt (lévén teljesen más a felület és az UI), tökéletesen működött, mindenféle „kompatibilitási mód” kapcsoló és egyéb hekkelések nélkül.
A Start képernyő kikapcsolható lesz
Sokan szeretik, sokan nem értik, még többen már látatlanban is gyűlölik a Windows 8 egyik újítását, a multimédiás felületek (és „multimédia centerek”) térhódítása miatt bekerült start képernyőt. Jó hír, hogy ez az új funkció kikapcsolható lesz: ha akarjuk, használhatjuk a rendszert úgy is, mint a hetes, vagy akár az XP esetében. Semmi csilivili és interaktív startképernyő, csak töltés, majd utána munkaasztal.
A Windows 8 kiemelten támogatja az érintőképernyőket.
Nem túl nagy meglepetés: a táblagépek térhódítása, és Bill Gates régi mániája (merre vagy MS Tablet és Surface?) az új operációs rendszerre is rányomja bélyegét. A Windows 8 a Microsoft elmondása szerint minden elődjénél és versenytársánál jobban és hatásosabban fogja támogatni az érintőfunkciókat. A hivatalos videót elnézve erre van is esély.
Beépített Appstore
Az új Start képernyőről egy kattintással elérhető lesz egy speciális, Microsoft „appstore”. Hogy egészen pontosan mit tudunk majd vásárolni ezen a felületen keresztül, arról még nincs információ – az ötlet mindenesetre érdekes, bár ismét problémás: egy kicsit hasonló ahhoz, mint a böngésző és az operációs rendszer egybeintegrálása volt (ezért kapott is büntetést a Microsoft). Az operációs rendszernek nincs sok köze a böngészőhöz, egybecsomagolásuk viszont hátrányosan érintette a versenytársakat. Nos, ezen az alapon egy beépített online boltnak sincs sok köze az operációs rendszerhez, viszont (ismét) hátrányos helyzetbe hozhatja a konkurenciát, mint amilyen például az iTunes vagy az Appstore.
Nem így fog kinézni…
A Microsoft nem győzi hangsúlyozni: ne vonjunk le messzemenő következtetéseket a kiszivárgott „start screen” és egyéb képek/videók alapján. A végleges rendszer egyáltalán nem így fog kinézni, szóval korai még dicsérni vagy éppen szidni az új felületet: amit most látunk, az csak úgynevezett „dummy”.
A Microsoft szeretné, ha eltűnne a desktop
A cég történetében a legnagyobb változás a Windows 8 megjelenése: az MS ugyanis olyan mértékben szakít a hagyományokkal, mint előtte még soha. Alaposan megvizsgálva a Windows történetét a Windows 95-től egészen a hetesig, láthatjuk, hogy bár rengeteg fejlesztés és innováció történt, az alapok, a rendszer „gerince” nagyjából ugyanaz maradt; legalábbis ami a felhasználóval való interakciót, az UI-t és az alapvető működési sémákat illeti. (A rendszermag/kernel/stb. persze változott, szerintünk nem eleget és nem jó irányba… de ne menjünk most bele programozástechnikai dolgokba.) A Windows generációk óta nem áll másból, mint egy start menüből, és egy desktopból (asztal).
Az új Start képernyő, az érintőfunkciók kiemelt támogatása, a Metro UI és a többi újítás, mind azt a célt szolgálja, hogy a Windows 8 esetében valóban legyen felületváltozás: az MS szeretné „pótolni” valamivel az asztalt, az ikonokat és a menüket: új megközelítésben gondolkodnak. Ennek első példája (kísérlete?) lesz az új rendszer.
Béta már októberben lesz
Sokat nem is kell várnunk, hogy láthassuk az új rendszert: béta verzió állítólag már idén októberben lesz. A hivatalos megjelenés időpontja 2012 második negyedév, de persze a Microsoftot ismerve, ez még változhat…