Mielőtt azt gondolnánk, hogy Steve Jobs az iPaddel feltalálta a spanyolviaszt, illetve a táblagépeket, jó ha tudjuk:...
Mielőtt azt gondolnánk, hogy Steve Jobs az iPaddel feltalálta a spanyolviaszt, illetve a táblagépeket, jó ha tudjuk: Bill Gates már 2002-ben bemutatta a Microsoft táblagépét . Az ő verziójuk azonban megbukott – később variáltak rajta, megint megbukott, lett belőle Surface, majd a Surface-ből sem lett semmi. A Microsoft, úgy tűnik, nem képes sikerre vinni semmit, ami nem Windows vagy XBOX…
A cég azonban nem mond le arról, hogy betörjön erre a piacra (is), pontosan ezért „lobogtatta” bőszen Ballmer a Win7 alapú, HP-Slate gépet, és pontosan ezért készülnek a nagy TáblaPC-iPad-gyilkos bejelentésre a jövő évi CES-en is. Hogy a 2011-es expó a táblagépekről fog szólni, az nem meglepetés (részletesen itt), a piac és a fogyasztók is tudják, hogy a következő két-három évben ezek a billentyűzet nélküli, hordozható gépek lesznek fókuszban.
Van azonban pár alapvető probléma, amelyről a Microsoft talán nem tud (vagy nem akar) tudomást venni. Konkrétan hét probléma is van…
1. A Windows nem "érintésre" való
A Windows operációs rendszerek, legyen szó akár Windows 7-ről, a majdani Windows8-ról vagy az „ősrégi” XP-ről, remek asztali operációs rendszerek. Dolgozni, játszani tökéletesek (bármennyire is szidjuk őket néha.) Egy táblagép azonban teljesen más: nem véletlenül használ az iPad speciális felületet és rendszert, nem véletlen a Google Honeycombja: a Windows túl bonyolult felület ahhoz, hogy érintéssel, és ne egér-billentyű kombóval vezéreljük. Ezen az sem segít, hogy a Microsoft toldozza-foltozza a rendszert, és táblagép-hibrid felületet hoz létre: a rendszer alapja még mindig az asztali gépekre kitalált Windows.
2. A Windows nem hordozható gépekre való
Nem véletlen, hogy nincs a világon olyan okostelefon, ami XP-t futtat: a perifériák kezelése, a túlbonyolított hardverkezelő shell, az ormótlan meghajtó-adatbázis… A Microsoft operációs rendszere sok olyan megoldást tartalmaz, ami napjaink hordozható eszközein már nem életképes. „Gyorsan és egyszerűen működjön” – ez az elvárás, és senki nem kíváncsi az új hardvervarázslóra, miután összedugja a táblagépét egy fényképezőgéppel.
3. Túl sok hardvervariáns
Bár a CES-en Ballmer egy HP készülékkel prezentált, a jövőben valószínűleg több (sőt mindegyik) gyártó megjelenne saját Windowsos táblagépével. Ezzel pedig eljutnánk oda, ahol ma a PC-k esetében tartunk: rengeteg hardver, még több alkatrész és komponens, semmi nem kompatibilis semmivel, kollégám gépében X videokártya van, az enyémben Y… Ekkora „katyvaszt” egyetlen operációs rendszer sem tud zökkenőmentesen kezelni, jól tudják ezt a Windows-felhasználók. Asztali gépek és notebookok esetében ez még elmegy, az ember megszerelgeti, letöltögeti a meghajtókat, hekkeli a Registryt… De egy táblagép esetében, ami valójában egy mobileszköz (tehát közelebb áll a mobiltelefonokhoz, mint a PC-khez), mindez már nem megengedhető.
4. Karbantartás
Minden operációs rendszer gondozásra szorul időnként, azonban a Windows az egyetlen olyan operációs rendszer, amit állandóan „karban kell tartani”. Kis túlzással ez annyit tesz, hogy nem az OS van a felhasználóért, ellenben a felhasználó az OS rabszolgája, inasa, alkalmazottja, ha úgy tetszik. Egy OSX esetében nem is tudjuk, mi zajlik a háttérben, és alapesetben életünkben nem telepítjük újra, hasonlóan működik az iPad OS vagy az iPhone-ok operációs rendszere is. Egy Linux, ha jól telepítették és konfigurálták, akkor száz évig működik emberi beavatkozás nélkül… A WebOS sem igényel túl sok karbantartást a felhasználó részéről. Egy Windows bezzeg! Töredezettségmentesítés, Registry-karbantartás, vírusok és spyware-ek, programok eltávolítása, DLL-fájlok ezrei stb. Egy táblagép esetében ezek nem szerencsés dolgok.
5. Nincs APP-store
Még ha a fenti pontoktól eltekintünk, akkor is ott a kellemetlen tény: nincsen Win7 (vagy majdani Win8) „appstore”. Míg az Apple esetében a játékokon keresztül a virtuális vízmértékig mindenfélét vásárolhatunk táblagépünkre (a Google is gőzerővel dolgozik a saját boltján), addig olyan, hogy „Windows-alkalmazások online boltja” nem igazán létezik. Persze tele van a net szoftverekkel, a mobileszköz felhasználók azonban a központosított, egyszerű dolgokat szeretik, nem fognak szörfölni egy-egy letöltendő szoftver érdekében (hogy aztán bekapjanak vele egy vírust…)
6. Nem túl biztonságos – még
Nem kell félteni a Microsoftot, előbb-utóbb az lesz: jelen pillanatban azonban a Windows a legsebezhetőbb operációs rendszer (főleg népszerűségének és elterjedtségének köszönhetően). A helyzet nagyon jól kezelhető különféle vírus- és spyware-irtókkal: egy asztali gép, vagy notebook esetében. Táblagépeken azonban valószínűleg már nem akar ilyesmikkel foglalkozni a felhasználó. A Windows 8 itt is pozitív változást fog hozni, és ezzel el is érkeztünk az utolsó ponthoz…
7. Úgyis lesz jobb
Ha mindenáron Microsoft tábla PC-t akarunk, akkor sem érdemes a Win7 verzióból venni: biztos, hogy lesz jobb, a Microsoft nem csücsül a babérjain. Szerintünk már a jövő évi CES-en be is mutatják az új verziót. Érdemes megvárni (valószínűleg nem Windows 7, hanem a Windows Phone 7 rendszerre épülő elképzelés lesz).
Lássuk, mit gondol az Olvasó – vásárolna Ön karácsonyra Windowsos táblagépet?