Tech techline.hu 2011. május. 16. 05:15

Hírességek előtte és utána! Photoshop-galéria

A Photoshop tutorialok mellett néha jól esik egy kis (tanulságos!

 A Photoshop tutorialok mellett néha jól esik egy kis (tanulságos!) lazítás is: mire jó, és főleg mire nem jó a Photoshop és a képek/fotók manipulálása. Legnépszerűbb galériáink természetesen a Photoshop-disaster óriási gyűjteményéből szemezgetett klasszikusok – ha kíváncsiak vagyunk arra, hogyan és mire NEM érdemes használni a Photoshopot, akkor érdemes belelapozni gyűjteményünkbe.

A tragikus képmanipulációk mellett néha érdemes foglalkozni egy kicsit szubjektívebb témával is, nevezetesen a hírességek és modellek utólagos manipulálásával. Itt már nem olyan könnyű eldönteni, hogy mi a „katasztrófa” és mi nem, a megítélés nézőnként változhat. Van, akit nem zavar a Photox túlzott használata, míg sokan úgy tartják, hogy természetellenesek, „műanyaghatásúak” lesznek tőle a magazinokban és címlapokon látható hölgyek (és urak). Van, aki szereti, ha elegánsan csillog a hírességek és modellek bőre a túlzásba vitt shader-használatától, de sokan már ezt is életidegennek és „csalásnak” tartják.

Lássuk pár pozitív és negatív példát, mikor kell, és főleg: mikor nem kell manipulálni kedvenc hírességeinket?

Első példánk magáért beszél: az angol színésznő,  Keira Knightley címlap- és sajtófotói erős Photox-kezelést kapnak… A kérdés csak az, hogy mégis minek? A mellékelt képen jól látható, hogy a színésznőnek semmi ilyesmire nincsen szüksége.

Hogy miért nincs? Nos, ennek két oka van. Az egyik az, hogy még csak huszonhat éves, a másik ok, hogy eleve is gyönyörű: maximum egy kis alapozóra lehet szüksége fotózás előtt, ha karikás lenne a szeme… de ahhoz nem kell Photoshop… Ismét egy jó példa arra, hogy a Photoshop remek találmány, és kell is használni: de nem mindig…
Ráadásul a szintén feleslegesen rápakolt „dreamy” effektustól alaposan kis is „égett” a fotó (értsd: túl fényes lett, sok helyen elveszett a képinformáció és csak a nagy fehérséget kaptuk helyette, lásd Keira arcának jobb oldala)

A következő fotópáros is a „kár volt…” kategóriába esik. A grafikus úgy döntött, eltüntetni Angelina Jolie „ráncait”. Ezzel csak annyi gond van, hogy a színésznő szája mellett futó „ráncok” adják meg arcának jellegzetességét (és szépségét), ráadásul a mosolyát is jobban kiemelik. Ha megfigyeljük a két képet, jól látható, hogy az eredeti fotó egy „mosolygós” porté, míg a manipulált képen (köszönhetően a ráncok leklónozásának) már alig észrevehető a mosoly.

Ugyanígy elvesztette emberi jellegét szegény Kate Winslet is, legalábbis ezen a fotón. Sok hozzáfűznivaló nincs is: a bal oldali, eredeti képen a gyönyörű, és „hús-vér” Kate, jobb oldalon pedig egy próbababa, akinek mintha egy ködfelhőben lenne a feje (köszönhetően a sikeresen elbabrált levels/exposure értékeknek).

Van persze ellenpélda is: néha kifejezetten jót tesz a fotónak egy kis „soppolás”. Erre főleg akkor lehet szükség, ha az eredeti képen esetleg előnytelenül estek a fények és kiemeltek pár olyan dolgot, amit jobb finoman elrejteni. Jó példa erre az itt látható, viszonylag ízlésesen „fotoxolt” fotó a Született Feleségek sztárjáról. Az eredeti is jó, a manipulált kép viszont sikeresen kiemeli a színésznő „erősségeit” (azaz a szemét és az ajkait), valamint eltüntettek pár apróságot, ami senkinek sem fog hiányozni…

Természetesen itt is át lehet esni a ló túloldalára: tekintsük csak meg ezt a képet! A bal oldali fotón Madonna látható… a jobb oldalin pedig… nos… ő is Madonna, de az eredetihez már nem sok köze van.  Ezzel az erővel ki is hagyhatták volna a fotózást, csak hagyják magára a grafikust pár munkaóra erejéig, és „rajzol” egy mesterséges Madonnát. Jobban belegondolva, ez is történt…

Az egyenjogúság jegyében végül vizsgáljunk meg egy férfi versenyzőt is: ismét egy elrettentő „soppolós” példa, az áldozat ezúttal George Clooney.  Tulajdonképpen nincs azzal semmi gond, ha valaki fotójáról lefaragunk 20-30 évet (sötétebb haj, ráncok eltüntetése stb.) – poénból, vagy diktatórikus rendszerekben („ a mi nagy vezérünk nem öregszik”) elmegy. De amikor mindenki tudja, hogy George már ötven éves, akkor mi értelme van egy fotó erejéig húszéves fiatalembert kreálni belőle? Arról nem is beszélve, hogy semmi gond nincsen az ötvenéves Clooney kinézetével…

Szavazzuk meg: érdemes egyáltalán manipulálni a sztárok és modellek képeit? Vagy inkább olyannak kellene őket láttatnunk, amilyenek valójában?

 


 

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.