Jó kérdés, hogy akkor mi (vagy ki) tehet róla, hogy a Microsoft rendszerek híresek arról, hogy szinte bármikor és...
Jó kérdés, hogy akkor mi (vagy ki) tehet róla, hogy a Microsoft rendszerek híresek arról, hogy szinte bármikor és bármitől képesek a kékhalálba menekülni? Nos, Smiths saját kis felmérése szerint a Windows lefagyások a következőképpen tevődnek össze: A legtöbb összeomlásért a különböző cégek által gyártott – és kernel módbon operáló – meghajtók tehetők felelőssé. Ezek lehetnek videokártya-, hangkártya-, DVD-, de akár szkenner- vagy nyomtatómeghajtók is. Hogy mit „hajt meg” az szinte mindegy, de a rendszerösszeomlások mintegy 70%-a a különböző driverek miatt történik. Smiths okfejtése szerint ez nem a Microsoft, hanem a meghajtót készítő cégek hibája. Az már más kérdés, hogy a meghajtók kernel-szinten futtatását a Microsoft tette lehetővé, szóval a labdát könnyű visszadobni… (Linux vagy Mac alatt elképzelhetetlen, hogy egy meghajtó vagy bármi más a akár csak a kernel közelébe kerüljön).
A legnagyobb hibaforrást tehát a driverek jelentik, de mi a helyzet a maradék harminc százalékkal? Nos, a maradékból 10% vezethető vissza hardver- vagy hardverelemek hibájára, illetve helytelen konfigurálására. Ez lehet egy hibás (sőt rossz slotba pakolt) memória vagy egy helytelenül illesztett videokártya, de még egy hibás USB csatlakozó is (bizony…)
Öt százalék a lefagyásokból Smiths szerint is a Microsoft hibája: a Windows kódjában található (szintén kernelszintű) hibák és következetlenségek okozzák. A maradék tizenöt százalék a legérdekesebb: ezt a szakértő ugyanis az „unkown”, magyarosan a „fogalmam sincs miért” kategóriába sorolja. Azaz nem hardver, nem meghajtó és nem is a Microsoft a ludas… Nevezhetjük akár paranormális fagyásnak is…
Érdekességként Smiths megjegyzi, hogy bár a Windows 7 megjelenésével a rendszer „felnőtt korba lépett”, megjelentek a 64 bites alkalmazások és nőtt a stabilitás is; a fagyások és hibák jellege az utóbbi húsz évben semmit nem változott. Bár a tünetek változhatnak, az alapprobléma még mindig a kernel-szintű hozzáférés, főleg a hardvermeghajtókat illetően.
A statisztika érdekessége, hogy a Networkworld kihagyta a számításból a legfontosabb tényezőt: szerintünk ugyanis a Windows-fagyások legnagyobb részéért a felhasználó okolható. A felhasználók szerint pedig mindenért maga a Windows és a Microsoft.